Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
2025. április 02., 15:082025. április 02., 15:08
A kolozsvári születésű László Noémit Visky András Kossuth- és József Attila-díjas író kérdezi a Nem engedelmeskednek a megszokott szavak című pódiumbeszélgetésen. Ezt a Kolozsvári Állami Magyar Színház stúdiótermében tartják 17 órától.
– írták a szervezők László Noémiról meghívóban.
László Noémi 1973-ban született Kolozsváron. A Babeș–Bolyai Tudományegyetemen diplomázott magyar–angol szakon 1996-ban, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett doktori fokozatot modern angol irodalomból 2011-ben.
1995 óta hét önálló verseskötete, két gyerekverses kötete, egy regényfordítása jelent meg. Költői munkássága mellett műfordító és a Napsugár című gyermeklap főszerkesztője.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
A magyar költészet napján a pár nappal korábban 60. életévét töltő Fekete Vince költőt is köszöntik Kolozsváron. A Helikon folyóirat és az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) közös rendezvényén Fekete Vincével Lövétei Lázár László beszélget 19 órától a Bulgakov kávéházban.
Fekete Vincét pályatársai – Borsodi L. László, Demeter Arnold, Egyed Emese, Ferencz-Nagy Zoltán, Karácsonyi Zsolt, Király Zoltán, László Noémi, Lövétei Lázár László, Márton Evelin, Nagy Zalán, Papp Attila Zsolt, Szántai János, Szélyes-Pál Dániel, Varga László Edgár és Zsidó Ferenc – köszöntik
Házigazdák: Karácsonyi Zsolt, a Helikon főszerkesztője és Szántai János, az E-MIL elnöke. Az alkalomra a Helikon különleges lapszámmal készül.
Fekete Vince Kézdivásárhelyen született 1965-ben. Tanulmányait 1989-1994 között a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem, 1996-1999 között a szegedi József Attila Tudományegyetem bölcsészkarán végezte.
Tizennyolc verseskötete jelent meg, a legutóbbi – Gyönyörű apokalipszis című – tavaly a Magvető Kiadónál. Tizennégy éve a Székelyföld című folyóirat szerkesztője.
Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.
Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
szóljon hozzá!