2010. április 19., 09:332010. április 19., 09:33
Az addig egyebek közt rádiósként tevékenykedő Lángh Júlia élt már párizsi kommunában, dolgozott a Szabad Európa Rádiónál Münchenben, a rendszerváltáskor pedig, a stúdió megszűntével egy álláshirdetés nyomán az afrikai Nigerbe utazott, ahol egy éven át óvónőként oktatta a bozótfalu gyermekeit.
Hazatérésekor írta meg első könyvét Közel Afrikához címmel, 1996-ban pedig Csádba került, ahol mozgássérülteket tanított – élményeiből újabb kötet született 2001-ben. A két kötet megírása közt az ötvenes éveket, gyermekkorának élményeit foglalta össze, ám ennek a könyvnek a kiadására csak 2002-ben kerített sort. Tavaly szeptemberben jelent meg Párizs fű alatt című könyve, amelyben a hetvenes években a francia főváros egyik „kommunájában” töltött évekről ír.
Lángh Júlia két gyermeke is vele volt ebben az időszakban: az írónő azt vallja, igazán szerette volna, ha a fia és a lánya a „szabadság, egyenlőség, testvériség” országában nő fel, ezért tartja érthetőnek, hogy nem vágyott vissza a Kádár-korszak Magyarországára.
„Fikciót nem írok. Kanyargós életemből telik még néhány könyvre, ha lesz erőm és merszem megírni” – vallja magáról a budapesti írónő, aki a Törzsasztal vendégeként azt is kifejtette, hogy történeteiben a valós szereplők neveit mindig megváltoztatja, és elismerte azt is, hogy az eseményeket néha kiszínezi. Az 1942-ben született írónő lendületes előadásmódjával és életszeretettől sugárzó egyéniségével közel két órán át kötötte le a nagyváradi közönség figyelmét.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.