2009. október 01., 09:502009. október 01., 09:50
Minden helyszínen hasonló programokat rendeznek, amelyekkel a megyeközponttól távolabb élőkkel is meg szeretnék ismertetni a különböző megyei intézmények munkáját. „Közelebb akarjuk vinni a megye lakosságához a kulturális rendezvényeinket, mivel jobbára csak a Szatmárnémetiben élők ismerik ezeket az intézményeket és azok munkásságát” – magyarázta az alapötletet Csehi Árpád Szabolcs megyei tanácselnök.
A Szatmár megyei kulturális intézmények többsége a megyei önkormányzat hatáskörében működik, és szinte valamennyi hagyományőrző, valamint művészeti jellegű rendezvény a megyeközpontban kap helyet. A tanács véleménye szerint a határ menti megye többi településén élők sokkal ritkábban vehetnek részt helyi kulturális programokon, ezért ezen az őszön „házhoz” szeretnék szállítani a szatmári kultúrát. Így szeptember 28. és november 8. között Erdődön, Avasfelsőfaluban, Sárközújlakon, Tasnádon, Nagykárolyban és végezetül Szatmárnémetiben állomásozik a karaván.
Adrian Ştef, a megyei önkormányzat alelnöke elmondta, terveik szerint ezután minden évben megrendezik ezt az őszi turnét. „Az előadások, tárlatok megrendezésekor egyelőre csak városi helyszínekben gondolkodunk, ám ha igény van rá, a közeljövőben a községközpontokban is ellátogat majd a karaván” – mondta Csehi. A rendezvénysorozat hétfőn kezdődött az erdődi polgármesteri hivatal kiállítótermében, ahol a Szatmár Megyei Múzeum kiállítását tekinthették meg az érdeklődők.
Erdődön kedden a Hagyományos Kultúrát Megőrző Központ, tegnap az Északi Színház román tagozatának műsora volt látható. Ma a teátrum Harag György Társulata, pénteken a Művészeti Iskola diákjai, szombaton a Dinu Lipatti Filharmónia művészei, vasárnap pedig ismételten a Harag György Társulat mutat be műsort.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.