2010. október 27., 09:212010. október 27., 09:21
A misztikus borzongás, illetve borzongatás iránti igény persze megmaradt, ennek nyomán ezúttal egy klaszszikus toposzt dolgozott fel: az emberek között járó álruhás ördög motívumát. A sallangmentesen csak Ördög címre keresztelt történetnek csupán a 14 oldalas szinopszisa származik Shyamalantól: a további fázisokat a forgatókönyv megírásától a megrendezésig fiatal, de mégis tapasztalt kollégákra bízta, a rendező például az a John Erick Dowdle, aki a spanyol REC című zombihorror amerikai remake-jét, a Karantént rendezte. A horrorisztikus műfaj ennek nyomán nem áll távol tőle – még akkor sem, ha azért a hollywoodi utánlövés elmarad az eredeti film nívójától.
Az Ördög című film egy régi legendára épül: eszerint a patásnak néha szórakozni támad kedve, ezért az elkárhozásra szánt lelkekért személyesen jön el az emberi világba. Ilyenkor előbb összegyűjti a pácienseket, majd közéjük vegyülve módszeresen végez velük, hogy aztán kedvére grillezhesse őket a pokol valamely összkomfortos bugyrában.
Minderről rögtön a film elején értesíti a nézőt a narrátor, így a továbbiakban csupán annyi volt az alkotók teendője, hogy sorban bemutassák a főszereplőket, majd szépen összezárják őket – ezúttal egy hatalmas felhőkarcoló liftjében. A felvonó természetesen elakad, majd néha-néha menetrendszerűen kialszanak a fények, és mikor kigyulladnak, az áldozatok egyike rendszerint valamilyen különlegesen gusztustalan halálnemmel távozik az élők sorából.
A liftbe zárt emberek megmentésére indított akciót egy depressziós rendőrfelügyelő vezényli, akinek családját néhány évvel korábban egy ámokfutó autós ölte meg, majd nyomtalanul távozott a helyszínről – mint később kiderül, ez az információ a végkifejlet szempontjából meghatározó jelentőséggel bír. A mentőakció természetesen nem sikerül – nem egy átlagos hollywoodi ördögűző történettel állunk szemben, itt a földöntúli erők annyival hatalmasabbak az embernél, hogy esélye sincs felvenni ellenük a küzdelmet – , viszont a történet olyan fordulattal zárul, amely ugyan nem nevezhető a mozitörténelem legnagyobb meglepetésének, de azért képes teljesen más megvilágításba helyezni a történetet.
Devil. Amerikai horror, 2010, 80 perc. Rendezte: John Erick Dowdle. Producer: M. Night Shyamalan, Sam Mercer. Szereplők: Chris Messina, Logan Marshall-Green, Jenny O’Hara, Bojana Novakovic, Bokeem Woodbine, Geoffrey Arend, Jacob Vargas, Matt Craven. Írta: Brian Nelson. Kép: Tak Fujimoto Zene: Fernando Velázquez. Értékelés az 1-10-es skálán: 7 |
A sztori jellegéből fakadóan a rendező és az operatőr arra kárhoztatott, hogy statikus beállítások váltakozása révén bontsa ki a történetet, a film háromnegyedében a lift zárt belső terét, illetve az épület egyik felső szintjén berendezett műveleti központot látjuk. Mindezt az alkotók a film nyitójelenetével kompenzálják: a főszereplők bemutatása közben ötletes és látványos kameramozgással pásztáznak végig a felhőkarcoló előcsarnokán.
A látványrészt erősíti a színhasználat is: a néző szorongását a hideg, fémes árnyalatok fokozzák, ha már az akciónak nem annyira sikerül – a történet ugyanis meglehetősen előre látható. Az első áldozat halálakor ugyan még megborzong az ember, de amikor másodszor is kialszik a liftben a fény, akkor már csak annyi a találgatnivaló, hogy vajon ki is lehet az ördög az öt liftbe szorult elkárhozott közül.
A filmből hiányoznak a hatásvadász, váratlan rémjelenetek, amelyek nyomán a néző vagy betolja az alsónadrágba a sportszeletet, vagy ijedten felugrik, vagy mindkettő – ezt kompenzálja azonban a végén az a fordulat, amelynek során nem csupán az derül ki, hogy melyik szereplő bőrébe bújt a sátán, de az is, hogy az egész kiruccanás több volt egyszerű lélekbegyűjtésnél: konkrét célja volt, amely valójában nem is a liftben rekedt szerencsétleneket érinti.
A film mindezek nyomán nem lesz folyamatosan hivatkozott kultuszdarab, de korrekt iparosmunka, amely egy alkalommal laza esti kikapcsolódást biztosít. Shyamalan a jelek szerint mostanában nem is készül arra, hogy nagyot dobjon: mint kiderült, van még néhány hasonló ötlet a tarsolyában, amelyeket az Ördöggel együtt The Night Chronicles, azaz Az éjszaka krónikái sorozatcím alatt kíván megvalósítani, ugyanilyen formában, azaz oly módon, hogy az alapsztorit ő szolgáltatja, de a meló többi részét feltörekvő fiatal kollégákra bízza. Ha sikerül az Ördög színvonalát tartani, nagyot biztos nem bukik – igaz, nem is ezzel a sorozattal vonul be a mozitörténet panteonjába.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.