Közelkép: miről álmodik a férfi?

Miről álmodik a férfi? – akár ez is lehetne az alcíme a Poligamy című új magyar filmnek, amelynek forgatókönyvíró-rendezője, az elsőfilmes Orosz Dénes azt a gondolatot kísérelte meg vászonra vinni, ami igazából minden egészséges férfiemberben ott motoszkál úgy 16 és 76 éves kor között: mi lenne, ha az ember minden reggel más nő mellett ébredne?

Balogh Levente

2010. május 28., 11:202010. május 28., 11:20

„Mennyország, mi más?” – vágnák rá sokan, ám a történet – amelyet alkotója romantikus vígjátékként határoz meg, ami azért némiképp behatárolja a sztori irányát és végkifejletét – megkísérli más megvilágításba helyezni ezt a megállapítást.

A Poligamy főhősének, Andrásnak tulajdonképpen nem lenne oka panaszra: forgatókönyvíróként dolgozik egy népszerű szappanopera stábjában, és barátnőjével, az egyetemi tanársegéd Lillával épp most költöztek közös lakásba. András azonban feszeng, nem találja a helyét sem az új lakásban, sem az ötéves kapcsolatban. Mindez még súlyosabbá válik, amikor Lilla bejelenti, hogy gyereket vár. András teljesen összeomolva tér nyugovóra – hogy aztán másnap reggeltől új világra ébredjen. Egy teljesen idegen nő fekszik mellette az ágyban, aki azonban Lillaként mutatkozik be, sőt a közös ismerősök is ekként üdvözlik – András új életbe csöppen. Sőt hogy mindez még izgalmasabb legyen, ez – más nőkkel – szinte minden nap megismétlődik, új lányokkal és új élethelyzetekkel.

Vitán felüli, hogy Orosz Dénes alapötlete tulajdonképpen egész ígéretes. Bár igazán eredetinek tulajdonképpen nem nevezhető, hiszen a fantasztikumba hajló történetben a folyton átlényegülő női karaktereket felvonultató jelenetek elég sűrűn juttatják a néző eszébe a Vanília égbolt vonatkozó jeleneteit. Mivel azonban itt nem egy vérbeli, sci-fibe forduló pszichotrillerről van szó, hanem romantikus vígjátékról, lényegesen kevesebb a dráma, a kiszámítható végkifejlet pedig erősen rányomja a bélyegét a sztorira. Talán ezt próbálta Orosz a női partnerek megsokszorozásával kompenzálni – a Poligamyban ugyanis legalább hét Lilla bukkan fel, a megannyi nőtípus pedig számos egyéni jellemet és élethelyzetet vonultat fel. Persze nincs itt szó kidolgozott, letisztult jellemekről vagy szituációkról, ehhez túl sok a szereplő, ezért aztán csupán amolyan futó epizódok jutnak egy-egy újabb Lillára.

Poligamy
Magyar romantikus vígjáték, 100 perc, 2009.
Rendezte: Orosz Dénes.
Producer: Herendi Gábor.
Szereplők: Csányi Sándor, Tompos Kátya, Mészáros Béla, Parti Nóra, Pokorny Lia, Péterfy Bori, Osvárt Andrea.
Írta: Orosz Dénes.
Kép: Filenz Ádám.
Zene: Gátos Iván, Váczi Eszter.
Értékelés az 1-10-es skálán: 7

Apropó Lilla: a névválasztásban nehéz nem észrevenni a szimbolikát, amely Orosz Dénes irodalmi jártasságát hivatott tükrözni. Csokonai múzsája bukkan itt fel a filmben az örök nőként, akire a főhős vágyik, és meg is adatik neki, hogy minden megnyilvánulási formájában megismerje. De mivel előbb-utóbb abban is feltámad a házikoszt iránti nosztalgia, akit jó sorsa folyamatosan három Michelin-csillagos éttermek molekuláris konyhaművészetének termékeitől roskadozó asztalok mellé sodor, András is az „igazi” Lillára vágyik ismét – ám annak visszatérése már csupán csalfa, vak reménynek tűnik. Nem ez az egyetlen irodalmi utalás a filmben, hiszen Az ember tragédiája is végigkíséri a sztorit, alaposan a néző szájába rágva az András és az Évával a különböző színekben mint a nőiség különféle megnyilvánulási formáival találkozó Ádám közötti párhuzamot.

A film címe ugyancsak beszédes, hiszen a többnejűség angol megnevezése egyúttal a Monopoly nevű társasjátékot is felidézi, jelezve, hogy az egész hercehurca csupán játék, nem kell túl komolyan venni.
Ami egyébként elég nehéz is lenne, mivel az alappoén szinte végtelenségig tartó ismétlésével egy idő után már nagyon nem tud újdonsággal szolgálni, az pedig kissé olcsó, hogy a film mindezek után tulajdonképpen arra az önirónikusnak szánt slusszpoénra fut ki, hogy „mi pasik néha valóban szemetek tudunk lenni, de azért megjavulunk”.

Az ellenérzést táplálja az is, hogy a főszerepet játszó Csányi Sándor meglehetősen bágyadt, mintha már nagyon unná, hogy az utóbbi években minden filmben neki kell az ügyeletes szépfiú szerepét eljátszania. Az első számú Lillát játszó Tompos Kátya érzékeny játéka viszont feledteti a karakter kidolgozatlanságát, a pszichiáter-sztriptíztáncosnőt alakító Péterfy Bori pedig az egész film legjobb alakítását nyújtja.
Szóval nincs szó arról, hogy nézhetetlen volna a film – a Poligamy romantikus vígjátékként ajánlja magát, és nagyjából hozza is azt, ami a műfajtól elvárható. Csak azok az idétlen, lépten-nyomon a néző arcába ugró „rejtett” reklámok ne lennének.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.

Kós Károly műhelye a Székely Nemzeti Múzeumban
2025. május 12., hétfő

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon

Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.

Robert de Niro tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át a kedden rajtoló cannes-i filmfesztiválon
2025. május 11., vasárnap

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok

Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok
2025. május 10., szombat

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház

Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház
2025. május 09., péntek

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat

Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat
2025. május 07., szerda

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában

A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában
2025. május 05., hétfő

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját

Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját
2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői
2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat
2025. május 01., csütörtök

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”

A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”