2010. augusztus 11., 10:452010. augusztus 11., 10:45
A nyolcvanas években kultuszfilmmé vált Ragadozó című filmet illetően, most egy magyar direktor kapott rá lehetőséget, hogy túlszárnyalja az eddigi három próbálkozást – amiből kettő a másik alap sci-fi, az Alien-sorozat és a Ragadozó közötti ötvözet, azaz az Alien vs. Predator sorozat részét képezi, de ezek a leggyengébbek –, és kijelenthetjük: ha nem is sikerült túlszárnyalnia az 1987-es alapművet, vagy fölnőnie hozzá, az összes addigi próbálkozás közül mégis ez képes a leginkább megragadni az Arnold Schwarzenegger főszereplésével készült, akkor még az újdonság erejével ható alkotás hangulatát.
Mindezt talán már a történet helyszíne is erősíti, hiszen akárcsak az eredeti, ez is dzsungelben játszódik. Csak éppen a felállás fordított: ezúttal nem az intergalaktikus vadászklán tagjai látogatnak a Földre, hanem az embereket rabolják el, és engedik szabadon saját bolygójuk őserdejében, hogy aztán könnyed hajtóvadászat keretében végezzenek velük.
Persze a ragadozóknál mindig számít, hogy az űzött vad méltó ellenfél legyen, ezért nem nyeszlett gyógyegereket, hanem valódi földi „ragadozókat” importálnak: a válogatott nemzetközi csapat – amelyben több náció képviselője is megtalálható, az amerikai katonától a mexikói bérgyilkosig és a japán jakuzától az orosz tengerészgyalogosig – egy kivétellel mindegyik tagja maga is félelmetes gyilkológép. Közülük a legkeményebb a hallgatag, de kemény katona, Royce, aki azonnal a csapat vezérévé válik.
Ő az, aki rájön, hogy már nem a Földön vannak, és kitalálja, hogy ebben a játékban rájuk az áldozat szerepét osztották, de azt is ő mondja ki először, hogy ehhez a szerepkörhöz a legkevésbé sem fűlik a foga.
Bár ez a történet messze áll attól, hogy az eredetihez hasonlóan alapművé váljon – még akkor is, ha az alapötlet a producerséget is vállaló Robert Rodrigueztől (Alkonyattól pirkadatig, Desperado, Sin City, Grindhouse) származik –, Antal Nimród tulajdonképpen egész jó munkát végzett. Szó nincs a Kontrollhoz hasonló, mélyebb gondolatiságot is sugárzó szerzői filmről, ez egy ízig-vérig hollywoodi rendező mozija (ami nem is csoda, hiszen Antal Los Angelesben született, és az otthoni korszak után ide tért vissza, hogy egyre ismertebb sztárokkal dolgozzon együtt).
Predators. Amerikai akciófilm, 107 perc, 2010. Rendezte: Antal Nimród. Producer: Elizabeth Avellan, Robert Rodriguez. Szereplők: Adrien Brody, Alice Braga, Topher Grace, Laurence Fishburne, Danny Trejo. Írta: Alex Litvak, Michael Finch. Kép: Pados Gyula. Zene: John Debney. Értékelés az 1–10-es skálán: 7 |
A Ragadozók klasszikus akciófilm, amelyben a Jók küzdenek a Rosszak ellen, és néhány látványos csatajelenet, valamint robbanás után remélhetőleg a Jók győznek. Ezen a sémán belül azonban korrekt végterméket tett le az asztalra, mivel lényegesen jobban sikerült elkapnia a téma lényegét, mint az 1990-es Ragadozó 2-nek. Persze előfordulhat, hogy valóban csak az eredetihez hasonló helyszín teszi, de valahogy mégis olyan, mintha ez lenne az igazi folytatás. Ezt az érzést erősíti, hogy sikerült eltalálni azt is, milyen lehet az a bolygó, amely a kegyetlen ragadozókat szülte. A veszélyes, mérgező növények és a csupa szarv-csupa fog „vadászebek” szervesen illeszkednek abba a képbe, amelyet egy ilyen vérszomjas faj „családi” körülményeiről elképzelünk.
A látvány amúgy is erőssége a filmnek – Pados Gyula operatőr ismét csak a magyar szakemberek hírnevét öregbíti –, és akad néhány kimondottan erős jelenet is. Az egyik legjobban sikerült epizód a jakuza és az egyik ragadozó éjszakai párbaja, amelyet katanával, illetve csuklópengével vívnak.
A film jellegénél fogva nem az az alkotás, amely falrengető színészi teljesítményekről szólna, ennek ellenére a kezdeti furcsállkodás után – vajon mit keres a mindig szívszorongatóan szomorú tekintetű zongorista az emberi trófeákra vadászó űrlények között – már megszokjuk, hogy az ügyeletes kemény legény ezúttal Adrien Brody, aki Roman Polanski holokausztdrámájának főszereplőjeként alapozta meg ismertségét, de azért azóta sem zárkózott be az örökös áldozat karakterébe (lásd a King Kong néhány évvel ezelőtti remake-jét).
Összességében megállapítható, hogy nem a Ragadozók lesz az a film, amely az elkövetkező húsz évben etalonként szolgál majd a sci-fi műfaj alkotói számára, de azért Antal Nimród kihozta azt, amit ebből a sztoriból ki lehetett. A zárójelenet alapján pedig nagyjából egyértelmű, hogy a folytatásban ismét lehet próbálkozni.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.