2009. október 12., 10:482009. október 12., 10:48
„Mi nem bezárkózunk, hanem kitárulkozunk” – mondta Nagy Pál, a színház igazgatója annak kapcsán, hogy nemcsak magyar, hanem román nyelvű előadásokat is műsorra tűztek a találkozón. A rendezvény nyitánya hétfőn délután öt órától Spiró György Prah című darabja a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat előadásában.
Hét órától az Aradi Kamaraszínház Matei Vişniec Lovak az ablakban című drámáját mutatja be. Kedden román nyelvű előadásokat láthat az érdeklődő: Nádas Péter drámáját, a Temetést Bocsárdi László rendezésében a bukaresti Comedie Színház mutatja be, Schwajda Györgytől a Hymnus pedig egy aradi és egy galaci koprodukció.
Érdekesnek ígérkezik a szerdai nap, amikor a budapesti Andresz Katalin előadásában Alina Nelega Ameli sóhaja című drámáját magyarul, majd Mariana Cămărăşan rendezésében románul is bemutatják. Csütörtökön a házigazda Tomcsa Sándor Színház előadásait láthatja a nagyérdemű: Tóth Árpád rendezésében Garaczi László Plazma című darabjának felolvasószínházi változatát, illetve Matei Vişniec És a csellóval mi legyen? című művét Zakariás Zalán rendezésében.
A drámatalálkozó kísérőprogramjaiból érdemes megemlíteni az utolsó napon szervezendő kerekasztal-beszélgetést Találkozások – a kortárs magyar és román dráma címmel, melyre a szakmabelieket várják. Ugyancsak a szakmának szól a csütörtök délelőtti előadás Kortárs dramaturgia és román kiadói statisztikák címmel, melyet Elena Popescu, az Unitext Kiadó főszerkesztője tart.
Érdekes színfoltja a rendezvénynek az a kiállítás, mellyel a székelyudvarhelyi színésznők készülnek, akik kézműves-alkotásaikat mutatják be tárlatukon a művelődési ház előcsarnokában.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.