2010. április 01., 08:562010. április 01., 08:56
Három fiatal képzőművész, Kispál Attila, Kispál Ágnes-Evelin és Vetró-Bodoni Barnabás három évvel ezelőtt fogalmazták meg a Magma-projekt kiáltványát, azzal a céllal, hogy létrejöjjön egy független kiállítótér, ahol kísérletező szellemű alkotásokat mutatnak be, és ahol műhelymunka, előadások, szakterületeken átívelő kezdeményezések kapnának helyet.
A belőlük alakult Magma 2007. csoport az elmúlt három évben azon dolgozott, hogy Háromszéken kortárs művészeti eseményeket szervezzen. Idén a Kovászna Megyei Tanács, illetve a Székely Nemzeti Múzeum a Magma Kortárs Közeg Egyesület rendelkezésére bocsátotta bazársori földszinti, illetve alagsori helyiségeit. Így a közel 200 négyzetméter alapterületű kiállítótermekben találnak otthonra az új szellemiségben alkotók kiállításai. Kispál Attila projektvezető a Krónikának elmondta, az új kiállítótér kialakítása régi adósság törlesztése, hiszen 1992-ben megszűnt az Üvegcsűr, a város egyetlen galériája, amely a kortárs képzőművészetre összpontosított, mert a tulajdonos eladta az épületet.
A kezdeményezők már három évvel ezelőtt megfogalmazták a kortárs kiállítótér működési céljait: bemutatkozási lehetőséget biztosítani fiatal alkotók számára, elősegíteni a különböző művészeti területek együttgondolkodását, közvetíteni a szélesebb közönség felé a kortárs művészeti programokat. A Magma előnyben részesíti többek között az intermédiás alkotásokat, a képzőművészeti fotográfiát, a videóművészetet, az installációt, a kísérleti zenét és a public artot.
A kezdeményezés hiánypótló, mivel eddig Sepsiszentgyörgyön egyetlen kulturális intézmény sem népszerűsítette ezen újkeletű irányzatokat. A Gyárfás Jenő Képtár néhány kivételtől eltekintve a tradicionális művészetet képviseli, és mivel ez az egyetlen, kifejezetten képzőművészeti kiállításokra fenntartott hely, a tárlatok több évre előre be vannak táblázva. Tehát a Magma Kiállítótér nem a képtár ellenében, hanem ellenkezőleg, a képtár kiegészítésére jön létre, vallják a kezdeményező fiatal képzőművészek. Kispál Attila elmondta, több évre előre vannak terveik, ezek megvalósításának csak az anyagiak szabhatnak határt.
Ma Sepsiszentgyörgy színháza, múzeuma, táncegyüttese és a többi kulturális intézménye révén magas színvonalat képvisel az erdélyi és nemzetközi kulturális életben, ezeket az eredményeket erősítheti a kortárs művészet új „gyakorlótere”. Az új galériát megpróbálják olyan vonzerővé tenni a művészek és a közönség számára, amely kiteljesítheti Baász Imre elképzelését, hogy Sepsiszentgyörgy egy kortárs művészeti centrummá váljon.
A Mester és tanítványa sorozat első tárlatán két felvidéki képzőművész mutatkozik be, az 1953-ben született pozsonyi Rónai Péter és az 1975-ben született komáromi Farkas Roland. A kiállítássorozatban egy-egy idős alkotót és ennek fiatal tanítványát kérik fel közös kiállítás létrehozására. A szervezők szerint a mai mesterek inkább irányvonalakat jelölnek meg, igyekeznek nagyobb szabadságot biztosítani a tanítványoknak. Ezekre a kapcsolatokra keresik a példákat ebben a tárlatsorozatban. A második kiállításon két kassai művész mutatkozik be, Juraj Bartusz György és Radoslava Macejova.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.