Fotó: Biró István
2010. március 04., 09:582010. március 04., 09:58
Nemcsak a változásról szólnak, hanem arról a kötődésről is, amelyet én érzek a fotókon szereplő emberek iránt. A képeik negyven év múltán is megjelennek, máig elkísérnek ezek a kapcsolatok” – nyilatkozta lapunknak Korniss Péter. A kiállítás meglehetősen nagy mennyiségű képanyagot tár az érdeklődők elé, a mintegy hetven fekete-fehér képet a Bánffy-palota hat termében tekintheti meg a közönség.
A National Geographic, a GEO magazin és más nemzetközileg elismert lapok munkatársa kedd este a Kolozsvár Társaság székhelyén tapasztalatait osztotta meg az érdeklődő kolozsvári közönséggel. Korniss Péter A fényképészet szerepe a médiában címmel tartott előadásában a fényképészek jelenlegi lehetőségeiről beszélt.
„A lapokból a nagy fotóriportok kiszorultak. Ugyanakkor a világ tele van csodálatos dokumentarista sorozatokkal. Sok lelkes fotográfus van jelenleg is. Beszéltem arról, hogy milyen lehetőségeik vannak ma a fotósoknak. Ha nem is a sajtóban, de pályázatok, könyvek, alapítványok jóvoltából megvalósíthatják terveiket” – foglalta össze a Krónikának előadása fontosabb gondolatait Korniss Péter.
Az előadást követő beszélgetésen a fotóművész elárulta, legközelebbi fotóriportja várhatóan májusban jelenik meg a National Geographicban. A riport témája a Bakonyban található, mindössze 160–180 lelkes Magyarpollány pünkösdi Passió-játéka, amelyben az egész falu részt vesz, a legkisebbektől a polgármesterig. Korniss elmondta, két és fél - három hetet dolgozott a fotóriporton, de a korlátozott terjedelem miatt ez nem fog látszani a lapban. Emellett azt is megosztotta a kolozsvári hallgatósággal, hogy dokumentaristaként mindig tárgyilagos akart lenni, megpróbált hűvösen közelíteni a témához, de ez sosem sikerült neki. Hozzátette, képeivel mindig az események hangulatát igyekezett minél pontosabban megörökíteni.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.