2010. február 02., 10:412010. február 02., 10:41
A tévéfilmek kategóriájában versenyez például az Átok, egy kegyetlenül őszinte családi hétvégéről szóló sorozat Mátyássy Áron rendezésében, vagy a szerelem és a féltékenység természetéről forgatott Májusi zápor, Esztergályos Károly filmje. Szintén itt láthatják az érdeklődők Szalay Kriszta és Pajer Róbert munkáját a Down-szindrómás gyerekek és szüleik nehézségeiről És a nyolcadik napon címmel.
Az új István, a király ugyancsak itt versenyez – a rockopera televíziós változata A társulat című szereplőválogató műsor eredményeképp született meg. Az idei mustra kisjátékfilmes versenyprogramjában látható a Magyar Televízióban csütörtök esténként vetített Hajónapló című sorozat öt epizódja: a Barbárok Miklauzic Bencétől, a Hajónapló Nagy Viktor Oszkártól, a Frusztra Bagota Bélától, a Levegőt venni Bodzsár Márktól, és nem utolsósorban Mátyássy Áron Május–június című filmje.
Az idei játékfilmes versenyprogram minden harmadik alkotása a magyar köztévével koprodukcióban készült, így Almási Réka Team Building című társadalomrajza, Molnár György Ki/Be Tawaret című filmje, illetve Sas Tamás újabb kávéházi mozija, a Presszó 10 év is. Vágvölgyi B. András Kolorádó Kidjét és Zsigmond Dezső Bunkeremberét is a nagyjátékfilmek versenyében láthatják az érdeklődők.
A dokumentumfilmek között versenyez Az este műsorvezetője, Mészáros Antónia Megtagadva című alkotása Bogdán Árpád filmrendezőről, aki az állami nevelőintézetekről forgatott filmje után a saját származását kezdte felkutatni. Sós Mária egy olyan kisfiúról készített filmet Jajgatán címmel, akit asztmája miatt szülei kénytelenek elköltöztetni a fővárosból, Petényi Katalin és Kabay Barna Hitvallók és ügynökök című sorozata pedig a diktatúra áldozatairól és kiszolgálóiról készült. Németh Gábor Péter a Krétakör Színház társulata és Schilling Árpád 2009-es helyspecifikus színházi eseménysorozatát örökítette meg Szabadulóművészek Budapesten címmel.
A tudományos-ismeretterjesztő filmek között vetítik M. Nagy Richárd és Varga Zs. Csaba rendezésében, a köztelevízió műsorán vasárnaponként látható 46 részes történelmi sorozat, a Magyarország története egy epizódját (Az Aranybullától a tatárdúlásig), illetve Sári Zsuzsa (MTV, Szegedi Körzeti Stúdió) filmjét Szent-Györgyi Albert szegedi éveiről Egy világfi Szegeden címmel. Végül pedig információs vetítéseken látható két remek, az MTV-vel koprodukcióban készült mozi, Makk Károly Így, ahogy vagytok című filmje Törőcsik Marival a főszerepben, és Tóth Barnabástól a Rózsaszín sajt.
Ahogy a korábbi években, úgy idén is a filmszemléről jelentkezik február első hetében a Kultúrház (február 7-i adás), és a mustra hetében pedig korábbi díjnyertes produkciókat vetít esténként a Magyar Televízió.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.