2010. április 26., 10:042010. április 26., 10:04
Idén tizedszer adták át az MKKE szakmai díjait, ezúttal 35 kiadóra érkezett szavazat az egyesüléshez tartozó kiadók részéről. Kocsis András Sándor, az MKKE elnökhelyettese a díjátadást megelőzően elmondta, hogy némileg változtattak az eddigi kategóriákon, hiszen az Év kereskedője helyett idén először az Év könyvesboltját ismerték el.
Szintén tegnap a könyvfesztiválon adták át a Budai-díjakat, amelyeket az oktatást, nevelést legjobban segítő könyvért, illetve hangzóanyagért évente ítélnek oda; idén már nyolcadik alkalommal volt díjkiosztó. „Bár a kimutatások szerint az elmúlt tíz évben 8–10 százalékkal visszaesett Magyarországon a könyvolvasók száma, a szépirodalmi, valamint a gyermek- és ifjúsági könyvek iránt ismét nő az érdeklődés” – emelte ki Ötvös Zsolt, a II. kerületi önkormányzat vezető főtanácsosa, aki a polgármester nevében nyújtotta át az elismeréseket.
Budai-díjat kapott a Nálatok nőnek-e még égig érő paszulyok? című kétkötetes mesegyűjtemény, amely egy növény- és földműveléshez kapcsolódó meseíró-pályázatra beérkezett legjobb amatőr munkákat tartalmazza. Mint Osváth László, a Móricz Zsigmond Gimnázium három tanárából álló zsűri elnöke kiemelte, a Föld Napja Alapítvány által kiadott két kötet nemcsak remek írásai, esztétikus külseje, hanem ökoszemlélete miatt is különleges. Szintén Budai-díjat vehetett át a Petőfi Irodalmi Múzeum, amelynek a Kelettől Nyugatig – Mesélő térképek című interaktív CD-jét ismerték el.
Eközben pénteken két könyvnek is odaítélték az Év Gyermekkönyve 2009 díjat, az elismerésben Bagossy László író részesült A Sötétben Látó Tündér – mesebeszéd című könyvéért, valamint Schein Gábor Irijám és Jonibe című verses meséjéért. Az Év Illusztrátora Rofusz Kinga lett, aki Schein Gábor könyvén dolgozott. Bagossy László kötetéről Tamás Zsuzsa irodalmi szerkesztő elmondta: a legkisebb tündér, Pirinyó Minyó és a legkisebb királyfi, Tökmag története példát mutat, hitet ad és vigasztalást nyújt minden legkisebbnek. A kis tündér „mindentlátásával segít legyőzni mások félelmét” – tette hozzá. Schein Gábor Irijám és Jonibe című verses meséjéről Tamás Zsuzsa hangsúlyozta: „a történet a szimbólumok nyelvén szól hozzánk, megszólítja tudatos és tudattalan énünk minden rétegét, mint a népmesék vagy a mítoszok”.
„Rofusz Kinga valamit tud, mert a közönség a szívébe zárta” – hangsúlyozta Sárkány Győző, a Magyar Illusztrátorok Társaságának elnöke. Hozzátette: jó lenne, ha sokkal több igényes és ízléses gyermekkönyv jelenne meg és sokkal több tehetséges illusztrátort foglalkoztatnának a kiadók. „Hiszen a gyerekeken át vezet az út egy sokkal igényesebb vizualitást igénylő közönség felé”, szögezte le.
Tóth Krisztina lett Az Év Gyermekkönyve 2009 díj fordítója Florence Jenner-Metz Neked írok, Apu! című kiadványának fordításáért. Az Év Gyerekkönyve 2009 életműdíjban Csukás István részesült, az író a díjat személyesen vette át. „A mai gyerekek sokkal érettebbek, mint mi voltunk. Aki ennek a korosztálynak ír, annak tudomásul kell venni a tényeket. Nem akarok, nem tudok a gügyögő gyerekirodalommal közösséget vállalni. Megpróbálok a mai gyerekek fejével gondolkozni” – idézte Csukás István szavait Gombos Péter egyetemi oktató.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.