2010. szeptember 24., 09:202010. szeptember 24., 09:20
Deák Gyula, a Háromszék Táncegyüttes igazgatója a könyvbemutatón elmondta, már évekkel korábban megfogalmazódott, hogy a jubileumra könyvet kell írni, hiszen Erdélyben a táncos produkciókról kevés kritikát írnak, és szükség van arra, hogy alkotásaiknak írásban is maradjon nyoma.
Fekete Réka, a könyv szerzője és szerkesztője beszélgetőkönyvet írt, a kötetben az együttes közel negyven egykori és jelenlegi alkotója szólal meg: koreográfusok, táncosok, zenészek, világosítók, öltöztetők. Fekete Réka elmondta, arra volt kíváncsi, miért vállalják a nehézségek ellenére ezt a hivatást, mit hoztak magukkal, honnan érkeztek a hivatásos tánc világába, hogy zajlanak a próbák, hogy élik meg az előadást, mi történik egy-egy bemutató után. A beszélgetésekből kibontakozik a Háromszék Táncegyüttes húszéves története, de az előzmények is, a Sepsiszentgyörgyön 1978-ban induló táncházmozgalom pillanatai.
A táncegyüttes húsz évének három nagy korszakát a három koreográfus határozza meg, Könczei Árpád, Orza Călin és Ivácson László, de mellettük az együttes minden korábbi és jelenlegi tagja hozzájárult ahhoz, hogy intézmény, saját képzési fórum jöhessen létre. Az alkotás folyamatának kulisszatitkain kívül a könyvben olyan részletekre is fény derül, hogy milyenek voltak a mostoha körülmények között lezajlott kiszállások, amikor az öltöztetők a forró csempekályhán húzogatták a szalagokat, hogy azok kisimuljanak, hogy a táncoslányok előadás előtt két órával kezdik szépíteni magukat, hogy a világosító aggódva figyeli, nehogy az előadás alatt kiégjen a régi lámpa.
Fekete Réka külön fejezetben foglalkozik azzal, hogy az együttes a folklórhoz vagy a táncszínházhoz áll-e közelebb, hogy az olvasónak, a nézőnek el tudja mondani, milyen szempontok szerint alakul a műsorpolitika. A táncegyüttes égisze alatt létrejött M Studio mozgásszínházi műhelyről szóló fejezetben az új műfaj elfogadtatásáért kifejtett erőfeszítés bemutatása kerül előtérbe. „A könyv az erdélyi néptánc és népzene szeretetének a könyve” – fogalmazta meg az alkotó.
A könyvbemutató után a táncegyüttesről készült filmet vetítették a múzeumban. Kató Zsolt, az Úton című film egyik alkotója elmondta, nehéz feladat 45 percbe belesűríteni húsz év történetét. A Háromszék Táncegyüttes jubileumi rendezvénysorozata keretében csütörtök este bemutatták a Táncbeszéd című ünnepi gálaműsort, pénteken pedig megkezdődik az Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozója, amely három napig várja az érdeklődőket.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.