2010. január 07., 09:322010. január 07., 09:32
A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia ma és holnap Horia Andreescu vezényletével Beethoven, Nielsen, Nicolai, Offenbach, Csajkovszkij és Strauss műveket mutat be. Mint minden év elején, utóbbi zeneszerzőtől játsszák a legtöbbet. A repertoárból ezúttal sem hiányozhat a Kék Duna, a Pizzicato polka vagy a Radetzky-induló.
Bár a könnyebb hangvételű művekre épül, a műsor némileg különbözik attól az újévi hangversenytől, amellyel a vásárhelyi filharmónia a közelmúltban Németország több városában lépett fel.
Egy hét múlva, január 14-én és 15-én a japán Ozaki Sinja vezényli a pótszilveszteri hangversenyt, ahol a Strauss dinasztián kívül, többek között, Suppé-, Mozart-, Händel-, Rossini-, Verdi- és Bizet-művek csendülnek fel. A zenekar és kórusa mellett fellép a Marosvásárhelyről elszármazott, jelenleg Németországban élő Dobay Kinga operaénekesnő.
Változatos januári programmal üdvözli az újévet a székelyudvarhelyi Székelyföldi Filharmónia. Az első koncertre január 8-án várják a közönséget, a Városháza Szent István Termében, 18.00 órától. Sándor Ágnes Klára udvarhelyi, jelenleg Németországban élő ifjú fuvolaművész előadóestje A francia zene estje címen. Ezen az estén Widor, Godard és Bolling egy-egy műve hangzik el. A koncerten közreműködik Marius Popescu zongoraművész, korrepetitor, Antal Attila nagybőgőn, Koszorús Kálmán pedig ütőshangszereken játszik. Január 10-én a Filharmónia zenekara szimfonikus hangversennyel nyitja a 2010-es évet. A műsor változatos: Bach, Edward Elgar, Kreisler művei mellett musicalrészletek, ragtime-ok, filmzenei részletek is felhangzanak. A hangversenyt Ilarion Ionescu-Galaţi vezényli, aki az idei évad nyitóhangversenyén vezényelt. Közreműködik Florin Ionescu-Galaţi hegedűművész, a Brassói Filharmónia szólistája. A következőkben, január 20-án 18.00 órától, Negru Viktória (hegedű) és Kiss Lehel (zongora) zenetanárok előadóestjére kerül sor a Palló Imre Művészeti Szakközépiskola koncerttermében, majd január 24-én, a Magyar Kultúra Hetének keretében újabb ünnepi szimfonikus hangverseny várható, a magyarországi Werner Gábor vezényletével. |
A néhány éve hagyományossá lett pótszilveszteri hangversenyt Vasile Cazan igazgató a vendéglátóiparból ellesett mintára vezette be. „Régi vásárhelyiként látva, hogy a hajdani Maros vendéglőnek mekkora sikere van a pótszilveszterrel, úgy gondoltam, mi is megpróbálhatunk valami hasonlót nyújtani.
Eleinte jómagam sem voltam biztos a sikerben, viszont már első évben beigazolódott, hogy ebben a városban egy második újévi hangversenyre is van igény” – mesélte ötletének történetét az igazgató. Cazan a Krónikának úgy vélekedett: a nyolcszáz férőhelyes teremben ilyenkor azért kel el minden egyes jegy, mert azok is eljönnek, akik egyébként évente egyszer lépik át a palota küszöbét. „Valahogy olyan a filharmónia is, mint a templom. Vannak rendszeres látogatóink, és olyanok, akik évente egyszer, kétszer, kimondottan csak az ünnepi alkalmakkor látogatnak minket” – vont párhuzamot a két intézmény között az igazgató.
A marosvásárhelyi filharmonikusok hatvanadik évadját irányító Vasile Cazan azonban idén több alkalommal szeretne telt ház előtt játszani. A Kultúrpalotát megtöltő április végi filmzenekoncerten kívül az évad további meglepetéseket tartogat a komolyzene könnyebb változatát kedvelők számára. Június első felében például opera- és operettgálát szerveznek, illetve spanyolzene-koncertet tartanak. De Marosvásárhelyre látogat Bogányi Gergely világhírű zongorista- és májusban idén is megszervezik a Zenei Napokat.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.