2009. október 20., 10:152009. október 20., 10:15
Az október 21–december 6. között látogatható kiállítás a kalotaszegi református templomok festett faberendezéseit mutatja be az érdeklődőknek. A kiállítás fővédnökei Szilágyi Mátyás, a Magyar Köztársaság kolozsvári főkonzulja és Pap Géza, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke.
Az Umling festő-asztalos család kalotaszegi virágmintákkal díszített faberendezésekkel gazdagította Kalotaszeg, részben pedig a Mezőség református templomait. Az asztalos- és bútorfestő mesterek – idősebb Umling Lőrinc és fiai, ifjabb Umling Lőrinc és János – az 1740-es évektől az 1790-es évek közepéig meghatározó szerepet játszottak a kalotaszegi templombelsők díszes kialakításában, s munkásságuk kihatott a következő századokra is. A reneszánszban gyökerező, majd fokozatosan elnépiesedő díszítményeik a magyar népművészetbe olvadva tovább éltek.
A család három tagja negyvennégy településen dolgozott, munkáik között egyaránt találunk festett kazettás mennyezetet, szószékkoronát, szószékkosarat, úrasztalát, éneklőszéket, papi padot, nyílászárót, karzat- és padmellvédet, egy esetben pedig falfestést is. Az első két évtized, az 1740-es és 50-es évek munkái az idősebb Umling Lőrinc nevéhez fűződnek. Nagyobbik fia, Lőrinc 1758-tól, kisebbik fia, János pedig az 1770-es évektől kapcsolódott be a munkába.
A jelenlegi kiállításon is bemutatásra kerülő alkotások eredetije harminchat templomban található meg, két templom töredékes festett faberendezését a budapesti Néprajzi Múzeum őrzi, míg a bodonkúti mennyezet az EKE gyűjteményéből a kolozsvári néprajzi múzeumba került. További nyolc templomban is voltak munkáik, ezekről korabeli feljegyzések tanúskodnak.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.