Nagy István elérzékenyülve mondott köszönetet
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az aradi Kölcsey Egyesület szerda este, a magyar kultúra napján adta át a 2024-es Kölcsey-díjat Nagy István fizikatanárnak, művelődésszervezőnek, volt pécskai alpolgármesternek az aradi magyarság érdekében végzett önzetlen és fáradhatatlan munkájáért, többek között a pécskai Klebelsberg-kultusz megteremtéséért. A Kölcsey-díjat 2004 óta adja át a patinás múltú közművelődési társaság, a kitüntetett olyan személy – ritkán intézmény –, aki vagy amely sokat tett az Arad megyei magyarságért, a magyar kultúráért.
2025. január 22., 21:022025. január 22., 21:02
2025. január 23., 09:022025. január 23., 09:02
A több mint 140 évvel ezelőtt alapított – a kommunizmusban betiltott, majd az 1989-es rendszerváltás után újraalapított – Kölcsey Egyesület első nyilvános rendezvényét 1882. január 22-én tartotta abból az alkalomból, hogy Kölcsey Ferenc a kézirat tanúsága szerint 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt. A kor jeles személyiségei, tudósok, tanárok, közéleti szereplők, mecénások által alapított aradi közművelődési társaság tehát korát jóval megelőzve megtartotta a magyar kultúra napját, még mielőtt az évfordulót (1989-ben) annak nyilvánították – hívta fel az aradi színház stúdiótermét zsúfolásig megtöltő közönség figyelmét Fekete Károly, az egyesület alelnöke a Kölcsey-díj átadása előtt.
Berecz Gábor egyesületi elnök nemzeti imánk himnusszá válásának történetét ismertette beszédében, kitérve arra, hogy az első világháború után kisebbségi létbe szorult aradi magyarságnak a kultúra, az anyanyelv jelentette a fő kapaszkodót a közösségként való megmaradáshoz. Veres Attila Csaba RMDSZ-es aradi önkormányzati képviselő is üdvözölte a jelenlévőket, akik között a magyarság választott és kinevezett tisztségviselői, a civil szervezetek képviselői, kultúrát pártoló érdeklődők és korábbi Kölcsey-díjasok voltak.
Megtelt a terem érdeklődőkkel
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Nagy István nyugalmazott fizikatanárra, művelődésszervezőre, volt pécskai alpolgármesterre azért esett a választás, mert egyrészt önzetlenül segíti hosszú évek óta az egyesület tevékenységét a kiadványok szerkesztésével-tördelésével (több mint 30 kölcseys könyv viseli a keze munkáját), másrészt elévülhetetlen érdemeket szerzett gróf Klebelsberg Kuno pécskai szobrának felállításában, a néhai oktatásügyi miniszter kultuszának megteremtésében és ápolásában,
Nagy Istvánról egy korábbi díjazott, a kitüntetést napra pontosan tíz évvel ezelőtt átvevő Ujj Ágnes nyugalmazott magyartanár mondott méltatást, megemlítve, hogy hatvan évvel ezelőtt a tornyai iskolában friss diplomásként kapta meg első ötödik osztályát, amelynek tagja volt Nagy István is (ikertestévérével együtt).
Ujj Ágnes méltatta a Kölcsey-díjast. A háttérben Nagy István, Berecz Gábor és Fekete Károly
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Ujj Ágnes szerint a díjazottat nem a honorárium vagy a hírnév iránti vágy hajtja, hiszen „a pénz nem veti fel és a dicsőség is csak elmúlt években érte utol” (arra utalva ezzel, hogy a múlt szombaton a Falvak Kultúrájáért Alapítvány a Magyar Kultúra Lovagjává ütötte Nagy Istvánt, tavaly pedig Pécska díszpolgárává avatták).
– mondta a méltató.
Az oklevél és a Fritz Mihály szegedi – de aradi kötődésű – ötvösművész által alkotott bronzplakett átvétele után Nagy István személyes hangvételű köszönőbeszédet mondott. A rendezvény elején a Krónika kérdésére, hogy miként fogadta a közelmúlt „díjkoncentrációját” (kilenc hónap alatt három rangos elismerést is átvehetett), kijelentette: nem várta a kitüntetéseket, nem azért végzi a magyar közművelődésért azt a munkát, amit vállalt, de természetesen felemelő érzés és hálatelt szívvel veszi át a díjat.
– nyilatkozta. A Kölcsey-díjátadót követően a nézők a nyárádszeredai Bekecs Táncszínház Kit szerettél, Madách? című előadását tekinthették meg az Aradi Kamaraszínház szervezésében.
A Kölcsey-díj
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Négy nap alatt két kitüntetést is kap Nagy István pécskai nyugalmazott tanár: január 18-án, Budapesten a Falvak Kultúrájáért Alapítvány a Magyar Kultúra Lovagjává üti a korábbi pécskai alpolgármestert, január 22-én a Aradon a Kölcsey-díját veheti át.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!