2009. augusztus 25., 09:112009. augusztus 25., 09:11
„Sikeres rendezvényt tudhatunk magunk mögött. Bár Kolozsváron e nyári idényben és az egyetemisták távollétében kisebb volt az érdeklődés, a kistelepüléseken szervezett programokon sokan megjelentek” – összegezte tapasztalatait az idén augusztus 20–24. között 11. alkalommal megrendezett Szent István-napi Néptánctalálkozóval kapcsolatban Pillich Katalin, a Heltai Gáspár Könyvtári Alapítvány ügyvezető elnöke. A Heltai Alapítvány és a kolozsvári Szarkaláb Néptáncegyüttes által közösen szervezett rendezvényt annak idején Pillich Katalin férjével, Pillich Lászlóval indította el. Pillich László betegsége miatt az utóbbi időben kevésbé vesz részt a szervezésben, de fiuk, Pillich Balázs, aki a Szarkaláb vezetője annál inkább kiveszi részét ebből.
A meghívott együttesek körülbelül 170 táncossal és zenésszel képviseltették magukat, ezenkívül fellépett a Szarkaláb, a Bogáncs és a Zurboló táncegyüttes Kolozsvárról, és a programban szereplő környékbeli települések együttesei mellett a csíkkozmási Bojzás együttes – így összesen mintegy 250 fiatal vett részt a programban. Pillich Katalin elmondta, a rendezvény azért fontos, mert össze tudják gyűjteni a különböző országok magyar kisebbségeit, de minden évben meghívnak más jellegzetes európai kisebbségi együtteseket is.
Idén a külföldi magyar kisebbségeket képviselte a Kincső együttes Szlovákiából, a pancsovai Maroknyi Néptáncegyüttes Szerbiából, a méhkeréki románok Nyisztor György Hagyományőrző Néptáncegyüttese Magyarországról, a pélmonostori Talicska Ifjúsági Néptáncegyüttes Horvátországból, de első ízben jelen volt a magyarországi szlovák kisebbséget képviselve a Bazsalicska citerazenekar és a szardíniai Assemini város táncegyüttese, amely az ottani szárd kisebbséget képviselte. „Az utóbbi két együttesen kívül a többiek a rendezvény visszajáró vendégei, ezek az idei szűkös körülmények között is vállalták az utazás költségeit. Idén nemcsak mi, de valamennyi ország hagyományőrző néptánc- és népzeneegyüttese kevesebb támogatást kapott ilyen célokra, így több meghívottunk kénytelen volt visszamondani a meghívásunkat, mert nem tudták fedezni az utazási költséget, amely minden évben a meghívottakat terheli” – ecsetelte Pillich Katalin.
A 20-ai kolozsvári megnyitót követően a résztvevők idén is több kisebb településre kilátogattak. Augusztus 21-én, pénteken Bánffyhunyadon, Kidében és Zsobokon mutatkoztak be az együttesek: 19 órától kezdődött párhuzamosan a három településen a csoportok népviseleti felvonulása, majd 20 órától a néptáncegyüttesek bemutatkozása. Szombaton, augusztus 22-én került sor a magyarfenesi szabadtéri gálaműsorra. Pillich Katalin elmondta, hogy idén Magyarfenesen voltak a legtöbben kíváncsiak a műsorra, melyet részben annak tulajdonított, hogy szombaton az érdeklődőknek több idejük volt kilátogatni a rendezvényre. A vasárnap délelőtti kolozsvári népviseleti felvonulást és ünnepi misét követően délután Kalotaszentkirályon került sor a rendezvény zárógálájára, ahol a népviseleti felvonulást követően megkoszorúzták Szent István szobrát.
A Heltai Alapítvány igazgatója elmondta, a kolozsvár környéki települések egyre inkább részt vesznek a szervezés gondjaiban, így a két főszervezőnek már csak az együttesek odautaztatásáról kell gondoskodnia, a helyi programokat mindegyik település maga megszervezi.
Mint megtudtuk, egyedül a kolozsvári népviseleti felvonulás engedélyeztetésével volt némi probléma, de amikor másodszorra kérvényezték a felvonulás jóváhagyását, a magyar polgármester-helyettes, László Attila közbenjárására megkapták a szükséges engedélyeket. „A felvonuláson a közlekedési rendészet, a csendőrség és a rendőrség is kiszállt a rend fenntartására, és a rendőrparancsnok is jelen volt civilben. Az is nagy örömünkre szolgált, hogy a magyar főkonzul is több programponton megjelent, és beszédet is mondott, így ott volt a nyitóünnepségen, a felvonuláson és a Szent Mihály-templomban tartott misén is” – mondta Pillich Katalin.
Mint hozzátette, úgy látszik a Kolozsvári Magyar Opera, amely a 20-ai megnyitónak adott otthont, külön vonzereje volt az idei rendezvénynek, hiszen az előadáson a szokásosnál többen részt vettek, így tervezik, hogy jövőre is ezt az épületet veszik majd igénybe.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.