2009. november 11., 10:262009. november 11., 10:26
Az elmúlt két évtized győri építészetét dióhéjban bemutató Térjel című kiállítás anyagában a 2000-es évek építészete dominál, az azt megelőző évtizedből csak néhány házat mutat be a válogatás.
A kiállítás több mint 70 pannóból és néhány makettből áll, az ehhez készült Kalauzkatalógus pedig sorra veszi a rendszerváltás óta épült győri vagy győri építészek által tervezett környékbeli: mosonmagyaróvári, csornai, pannonhalmi fontosabb épületeket.
A legjobb alkotások saját szűkebb régiójukon kívül is ismertek: a pannonhalmi apátság Skardelli György által tervezett fogadóépülete és a Czigány Tamás tervezte borászata, Csillag Katalin és Gunther Zsolt Audi Fóruma, Patartics Zorán Győri Ítélőtáblája a város fontos épületei. A másik végletet a bevásárlóközpontok, üzemi épületek, lélektelen lakótömbök jelentik.
„A Térjel kiállítás és katalógus egyszerre több célt is szolgál: egyrészt felhívja a figyelmet az egyre rohamosabban beépülő tereink minőségére és milyenségére, másrészt kordokumentum, nevel, ötleteket szolgáltat, érveket és ellenérveket szül egy jel – vagy jelek – elfogadásáról vagy elutasításáról, a jelek hasznáról, haszontalanságáról, használhatóságáról vagy hasznavehetetlenségéről.
Mindenképpen figyelemfelkeltő jellegű, már csak azért is, mert jelzi: szükség lenne az elmúlt évtizedek helyi, erdélyi építészeti termésének számbavételére is, az azt számba vevő hasonló kötetekre és kiállításokra” – vallják a szervezők.
A kiállítást november 11-én, 18 órakor Nicolae Ţaric és Ványolós Endre építészek nyitják meg, a házigazda Barabás Hajnalka lesz.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.