2010. június 09., 09:322010. június 09., 09:32
A tárlat anyagát összeállító szakember a Krónikának elmondta, 2010-et a néprajzi tájegységek évének nyilvánította az Erdélyi Néprajzi Múzeum, ezért idén Erdély különböző vidékének népi kultúráját igyekeznek bemutatni. A Kalotaszeget bemutató tárlat az Erdélyi Néprajzi Tájegységek kiállítássorozat harmadik állomása.
„Ekkora kiállítóterületen csak ízelítőt tudunk nyújtani abból a gazdag kultúrából, amely ennek a tájegységnek a sajátja” – részletezte a tárlat összeállításainak nehézségeit a muzeológus. A tárlat több tematikus minikiállítást vonultat fel. A falvak elrendezését, szerkezetét, a telkek, házak berendezését például fényképek mutatják be, a vidék hagyományos népi mesterségeit a fényképeken kívül tárgyak is szemléltetik.
„Azokat a mesterségeket próbáltuk bemutatni, amelyek – elsősorban Bánffyhunyadhoz kötődve – hozzájárultak ahhoz, hogy a tájegység híressé váljon” – mondta Tötszegi Tekla. A kalotaszegi fazekasságot 19. század végi és 20. század eleji kerámiák idézik meg. A muzeológus tárlatnyitó beszédében elmondta, a fafaragás is jellemző volt Kalotaszegre. A kiállítás nagytermében a faragott tárgyak mellett láthatók a 20. század fordulójáról származó varrott „bujkák” is. Tötszegi Tekla kifejtette, híresek voltak a hunyadi „mellesek”, szűcstermékek. Érdekesség, hogy nemcsak a kalotaszegi magyar, hanem a környékbeli román népviseletben is megjelent ez a ruhadarab.
A kiállítás második része az emberek hétköznapi életét mutatja be. Látható például egy 1902-ben Bánffyhunyadon készült bölcső, fölötte pedig egy háló, amelyben az élelmet szállították a Nádas mentén. A tárlat „ifjúság” részlegében szerelmi ajándéktárgyakat, kisszékeket, orsófogókat, faragott mosósulykokat vehetnek szemügyre az érdeklődők. A faragott tárgyakba beleírták a megajándékozott leány, de gyakran az ajándékozó fiú nevét is.
A tárlaton ugyanakkor megtekinthetőek kalotaszegi kelengyék, esküvői tartozékok is, a múzeum tulajdonában ugyanis nagy mennyiségű násznagy- és vőfélykendő található. Láthatunk egy magyarvistai hagyományos kelengyésládát, benne a hozzá tartozó ruhákkal. A kiállítás legimpozánsabb darabja az úgynevezett „dulandré”, az új asszonyt megillető „kontyfátyol”. Az időszakos tárlatot július 25-éig tekinthetik meg az érdeklődők az Erdélyi Néprajzi Múzeumban.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.