Részlet a kolozsvári előadásból: Bodolai Balázs és Szűcs Ervin a színpadon
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház/Biró István
Különleges előadással debütál 2022-ben a Kolozsvári Állami Magyar Színház (KÁMSZ). Szerb Antal Utas és holdvilág című közkedvelt regényének színpadi adaptációját Botond Nagy rendező és Kali Ágnes dramaturg jegyzi.
2022. január 04., 16:162022. január 04., 16:16
2022. január 04., 17:112022. január 04., 17:11
A legműveltebb magyar írónak tartott Szerb Antal közismert regénye, az Utas és holdvilág a kaland, a miszticizmus és a pszichodráma keveréke, hívta fel a figyelmet a kolozsvári színház legújabb bemutatójára a keddi beharangozó sajtótájékoztatón Tompa Gábor színházigazgató.
Tompa nehéz feladatnak nevezte a színpadi változat megalkotását, hiszen a regény egyáltalán nem teátrális, egyszerre időtlen és modern.
Kali Ágnes dramaturg arról beszélt, hogy két-három hónapig dolgoztak a szövegen Botond Nagy rendezővel, fontos volt ugyanis, hogy a párbeszéd ne csak a szereplők közt valósuljon meg, hanem a múlt és a jelen között is. Rámutatott: az előadásban a külső terek belső terekké is válnak, nekik is létre kellett hozni a saját Olaszországukat.
Botond Nagy arról beszélt, ez az első alkalom, amikor nem rendezői előadást akart létrehozni, érezte ugyanis, hogy nagyon fontos a szöveg, Szerb Antal jelenléte. Egy olyan műről van szó, „mellyel vigyázni kell”, hangsúlyozta a rendező, aki szerint Szerb Antal szövege megnyitja, sebezhetővé teszi az embert.
– fogalmazott. Hozzátette, az előadást direkt a sétatéri teátrumba tervezte, ezért is kíváncsi, hogyan rezonál a kolozsvári közönséggel.
Rancz András led- és videodizájner elmondta, fényinstallációival az utazás hangulatát próbálta megteremteni a színpadon. A regény főhősét, Mihályt alakító Bodolai Balázs úgy vélte, a kolozsvári előadásban az utazás a főhős lelkében történik.
A főhőst, Mihályt megformáló Bodolai Balázs
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház/Biró István
Úgy vélte, a regénybeli nosztalgia, múltba nézés nagy ára, hogy a főhős nem tud a jelenben élni. Miközben fizikai utazása kudarcba fullad, elkezdődik egy belső utazás, mely a lelkében történik.
volt feleségét is visszakapja – mondta a színész. Ő nem lázad a társadalom ellen, hanem annak normái szerint él, ő maga alkotja a normáit, így egyszerre konzervatív és felszínes.
Az Erzsit alakító Pethő Anikó elmondta: akárcsak Mihálynak, feleségének is megvan a saját utazása, melyet monológokkal próbáltak érzékeltetni. Az Ulpius Évát alakító Tőtszegi Zsuzsa a regény legregényesebb figurájának nevezte Éva alakját, hiszen keveset tudni róla, és amiatt válik különösen fontossá, mivel az előadásból hiányzik „a másik fele”, a regénybeli Tamás, így neki kell mindkettőjüket megjeleníteni.
Botond Nagy rendező, Tompa Gábor igazgató és Kali Ágnes dramaturg
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház/Biró István
A Dr. Ellesley és Waldheim Rudi figuráját egyaránt megformáló Dimény Áron elmondta, míg az előadás sok kollégájában a gyerekkort elevenítette fel, neki a fiatal alkotói korszakát juttatta eszébe. A jósnő Vaninát alakító Albert Csilla arról beszélt, az ő feladata vigyázni a főszereplőre, hogy ne nyelje el az örvény.
Botond Nagy rendező szerint fontos eleme az előadásnak az egyén magányossága is a társadalomban, amely most, járványhelyzetben még inkább aktuális. Az Utas és holdvilág bemutatóját szombaton tartják a kolozsvári színház nagytermében.
Nyolcszor nagyobb összeget kell fizetnie a gázellátásért a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak (KÁMSZ), ami elviszi a költségekre szánt keret jelentős részét – mondta el kedden Tompa Gábor igazgató.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!