Fotó: A szerző felvétele
2010. január 15., 10:392010. január 15., 10:39
A tábort immár ötödik alkalommal a gyergyóalfalusi Sövér Elek Alapítvány szervezte meg. Gál Mihály vállalkozó, az alapítvány elnöke arról tájékoztatott, hogy eredetileg az öt tábor munkáiból akartak válogatni, de a képzőművészek kérésére mégis friss anyag került a falakra, tehát a legtöbb alkotás 2009-ben készült, ezenkívül a jubiláló művészek korábbi alkotásaiból is látható néhány.
„Major Gizella, Kákonyi Csilla, Csutak Levente és Márton Árpád idén tölti a hetvenedik életévét, Bálint Károly pedig hetvenöt éves. Tehát elsősorban őket ünnepeltük a kiállítás megnyitóján”, tájékoztatott az elnök. Bálint Károly szobrászművész és Major Gizella grafikus, festőművész nagyra értékeli a szervező, Gál Mihály munkáját, odaadását, aki minden évben parádés nyitóünnepséget szervez, olyan neves művészek részvételével, mint Ferenczi Csongor színművész, azelőtt Pitti Katalin operaénekes, Berecz András mesélő és mások voltak a vendégek.
A művészek minden évben két-két munkát adományoznak a szervezőknek, finanszírozóknak. „Szép anyag gyűlt már ebből össze. Öt köztéri szobrunk van, négy köztéri domborművünk, és mintegy 125 más jellegű alkotásunk”, mondta Gál Mihály szervező. A Vadárvácska táborban a hazai képzőművészeti élet olyan kiválóságai fordulnak meg rendszeresen (az említetteken kívül), mint Datu Victor, Barabási Éva, Kiss Levente, a Hunyadi házaspár, László és Mária, Vetró András és neje, Bodoni Zsuzsa, Sajgó Ilona, Gaál András, Orbán Endre, Miholcsa Gyula és sokan mások.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.