Rengetegen vannak és vásárolnak is. De hol van év közben ez a sok vásárló? – talán ez volt a legfőbb kérdése az idei, szombaton zárult Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásárnak. A kiadók elégedettek voltak a vásárlókkal, a közönség pedig a könyvek mellett igazi kulturális kavalkádba csöppenhetett, a rendezvények között szerepelt Gryllus Dániel és barátai Weöres Sándor – A teljesség felé című, nagy sikerű előadása is. A könyves szemle 19. alkalommal sem okozott csalódást, a rendezvény mindhárom napján zsúfolásig megtelt a Nemzeti Színház földszinti és emeleti előcsarnoka, s nemcsak nézelődtek, hanem vásároltak is az emberek.
2013. november 17., 17:512013. november 17., 17:51
2013. november 17., 18:222013. november 17., 18:22
“Sokkal eredményesebb volt a vásár, mint az előző években. Legtöbbet talán a mesekönyvekből adtunk el” – tudtuk meg a marosvásárhelyi Bibliofil könyvesbolt standjánál Gál Rékától. Elmondása szerint legtöbb vásárlótól azt hallják, hogy hetek óta készülnek a rendezvényre, s itt szerzik be a közelgő téli ünnepek néhány ajándékát is.
Minden idők legsikeresebb könyvvásárának nevezte az idei rendezvényt Apa Éva, a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Egyesületének s egyben a standjuknak a képviselője, ugyanis idén két-háromszorosát árulták, mint az előző években. “Többek közt azért is vásárolnak most többet, mert a vásár időpontja eltolódott pár nappal, s így az emberek már fizetést kaptak, ugyanis régen mindig közvetlenül a fizetés előtt volt a vásár” – magyarázta Apa Éva. A 12 magyarországi kiadót tömörítő standnál főként ismeretterjesztő könyveket forgalmaznak, de vittek mindent, ami a kertépítésről, metszésről, borászatról szól. Úgy tűnik, megéri még Magyarországról is a vásárhelyi könyvvásárra jönni, hatodik éve ezt teszi a budapesti Arcanum Adatbázis Kft is, amely digitalizált könyvekkel kereskedik. A kiadó képviselője, Sütő Eszter elmondása szerint minden évben ragaszkodnak ahhoz, hogy eljussanak a vásárhelyi könyvvásárra, nem is annyira a profit, mint inkább a törzsvásárlókkal való kapcsolattartás miatt. Mint fogalmazott, Erdélyben mindig hatvan–hetven százalékos árkedvezménnyel dolgoznak, de a nap végén még alkudozni is lehet az ő standjuknál.
A csíkszeredai Pro-Print Kiadó sem panaszkodhatott az idei szemlét illetően, márpedig van összehasonlítási alapjuk, ugyanis tizenkilencedik alkalommal jönnek a vásárba. “Vannak látogatók és vásárolnak is mindenfélét, de az abszolút kedvenc a Csipike volt” – mondta el a kiadó vezetője, Burus Endre.
A marosvásárhelyi Aranka György Könyvesbolt szokásos földszinti standjánál is rengetegen vannak. Ottjárttunkkor egy hölgy a Da Vinci-kód alkotójának legújabb kötetét keresi, de mindhiába. Az üzletvezető sajnálkozva mondja, bizony már elfogyott. S nem is ezzel az egyetlen könyvvel jártak így, a Nobel-díjas Alice Munrotól 5 cím is volt a standon, de már egyikből sincs, Vekerdy Tamás, Csernus Imre és Müller Péter legújabb könyveit is gyorsan elkapkodták a vásárlók. Ezen a standon a legolcsóbb könyvet 8 lejért kínálták, a legdrágább pedig Umberto Eco új könyve, a Legendás földek és helyek története volt 155 lejért, de abból is vásároltak jócskán. “Vettek mindent idén, irodalmat, ismeretterjesztő könyveket, orvosi kiadványokat, gyermekkönyveket” – sorolta a könyvesbolt vezetője, Pruzsinszky Katalin. Hozzáteszi, hogy ez bizony csak a vásár idején van így, amúgy elkeserítő a helyzet a könyvesboltban, hétköznaponként két, három, négy ember tér be a boltba naponta. “Kérdem én, hogy ez a sok ember, aki most örül a vásárnak, és költ is könyvekre, egész évben hol van?” – teszi fel a költői kérdést a boltvezető.
Szász. Cs. Emese
Szép Könyv-díjak és közönségkedvenc
Nincs könyvvásár díjazás nélkül, idén is kiosztották a Szép Könyv-díjakat, igaz, nem a megnyitón, hanem az esemény zárógáláján, így azonban kiosztásra kerülhetett egy új díj is, a Vásár Könyve, amelyre ezúttal a vásárlók is szavazhattak. A benevezett 32 könyv egyikére összesen 1244-en voksoltak, végül a legtöbb szavazatot a csíkszeredai Pro-Print kiadó Csipike meseregénye kapta. Szépirodalom kategóriában a Szép könyv-díjat Ernst Jünger Homokórák könyve nyerte el, míg gyermekirodalom kategóriában Markó Béla Hasra esett a Maros című gyerekverses kötetét díjazták. Mindkét könyvet a Bookart kiadó gondozásában adták ki.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!