Fotó: Maros Művészegyüttes
Jókai Mór Sárga rózsa című regénye alapján készül az az előadás, amelyet kedden mutat be a Maros Művészegyüttes Könczei Árpád rendezésében és koreográfiájával.
2023. március 27., 13:252023. március 27., 13:25
A premiert kedden 19 órakor tartják. Amint a Maros Művészegyüttes közleményében szerepel, a Sárga rózsa Jókai Mór 1892-ben írt pusztai regénye, amelyben szinte egy etnológus igényességével részletezi a Hortobágy természeti- és szokásvilágát.
Fotó: Maros Művészegyüttes
A táncelőadásban ennek a paraszti világból inspirálódott regénynek a drámai történetét dolgozta fel a Maros Művészegyüttessel Könczei Árpád koreográfus-rendező.
A regény szereplőinek Jókai szinte természeti minőségeket ad: Sándor szenvedélyes, határozott, mint a lovak; Ferkó óvatos, fegyelmezett, mint a bika; Klári ritka és különös, mint a sárga rózsa.
Fotó: Maros Művészegyüttes
Az előadás alaphangulatát meghatározzák a pásztorélet magányának csendjei, a pásztor-férfiban dúló feszültségek, a némaságból súlyosan megfogalmazott szavak, az ember és a körülötte élő természet karakter-formáló viszonya. Az előadás alkotóit éppen ezek a szimbolikus, a görög drámákra emlékeztető toposzok inspirálták.
Az előadás dramaturgja Györfi Kata, a zenei összeállítás Könczei Árpád munkája, a jelmezeket Soós Margit, Szász Zsuzsa, Szélyes Andrea készítette, a táncoktató Majer Tamás, táncoktató, a rendező asszisztense Könczei Villő, a díszlettervező Csiszér Csilla, tánckarvezetők: Farkas Sándor-Csaba, Kásler Magda, a zenekarvezető Moldován Horváth István.
Nagy költőnk születésének kétszázadik évfordulóján János vitéz mesejátékkal emlékezik Petőfi Sándorra a Maros Művészegyüttes három előadás erejéig Marosvásárhelyen. Céljuk az elbeszélő költemény legfőbb üzenetének átadása a mai gyerekek számára.
Új bemutatóval készül közönség elé lépni a Maros Művészegyüttes november 27-én 19 órától. Az új produkció az együttes közösségi oldalán online tekinthető meg.
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
szóljon hozzá!