Kulka János és Staub Viktória A játszma című, fordulatokkal teli bűnügyi filmben
Fotó: Filmtett Egyesület
A játszma című magyar bűnügyi filmdrámát vetítik több romániai városban. Az alkotás ezen a hétvégén debütál a hazai mozikban, a forgalmazó a Filmtett Egyesület. Az izgalmas film története 1963-ban játszódik Budapesten.
2022. október 14., 20:482022. október 14., 20:48
2022. október 14., 20:502022. október 14., 20:50
Újabb magyar alkotás érkezik a romániai mozikba: a hétvégén debütál A játszma című bűnügyi filmdráma – közölte a forgalmazó Filmtett Egyesület.
Október 14-ével kezdődően műsorára tűzte az alkotást a kolozsvári Győzelem mozi, a nagyváradi Cinema Palace, a sepsiszentgyörgyi Művész mozi, a szatmárnémeti Cinema One, a craiovai Patria mozi (RADEF), illetve rendszeres vetítései lesznek Resicabányán, Karánsebesen és Petrozsényban is. A bukaresti premiert november 21-én tartják, ekkor indul a Bukaresti Magyar Filmhét, amely ezt az izgalmas krimit választotta nyitófilmjéül. A vetítés helyszíne a Román Parasztmúzeum, ahova később rendszeres vetítésekre is visszatér a film.
A játszmát egy-egy premier előtti vetítésen láthatták a nézők a múlt hétvégén zárult Filmtettfeszten Kolozsváron, valamint a marosvásárhelyi Alter-Native filmfesztiválon.
A történet 1963-ban, Budapesten játszódik. Az állambiztonság tisztje, Jung András (Nagy Zsolt) élete tökéletes: boldogan él feleségével, Évával (Hámori Gabriella), és az egyetlen dolog, ami előléptetését hátráltatja, egy versengő kolléga, Kulcsár (Scherer Péter). Amikor felbukkan a múltból egy lezáratlan ügy kapcsán a legendás kém, Markó Pál (Kulka János), fordulat fordulatot követ, és kezdetét veszi egy könyörtelen párharc, ahol senki és semmi nem az, aminek látszik, és egyetlen emberi gesztus végzetes lehet.
A film producere Lajos Tamás (Örök tél, A berni követ, Apró mesék), operatőre Nagy András (Örök tél, Félvilág), vágója Kovács Zoltán, látványtervezője Vinnai Petra, jelmeztervezője Kemenesi Tünde. A romániai vetítésekről részletek a Filmtett.ro honlapon találhatóak.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!