2010. szeptember 17., 10:052010. szeptember 17., 10:05
A kiállítást Szebeni Zsuzsa, az OSZMI munkatársa, a kiállítás kurátora nyitja meg. Ignácz Rózsa (1909–1979) izgalmas, sokoldalú egyéniség. Író, színész, újságíró, meseíró, műfordító; ugyanakkor színpadi szerző is. Számos dráma és bábdarab, rádiójáték született tollából. Rendkívüli szavalótehetség, amiről számos korabeli hangfelvétel tanúskodik. Erdélyben, Kovásznán született százegy éve, mégis hiányzik részletes életrajza, monográfia sem készült róla, nem született pontos bibliográfiai jegyzék műveiről, az irodalomtörténet, a lexikonok alig vesznek tudomást róla.
A kiállításon végigkövethető, hogyan lesz Benedek Elek felfedezettjéből ünnepelt színésznő, hogyan inspirálja első darabja Tamási Áront a Görgeteg megírásakor, milyen volt párizsi tudósítóként, és milyen volt darabjának vígszínházi bemutatója idején; hogyan látta kora nagy színészegyéniségeit, hogyan szólt a bukovinai moldvai magyarokról, hogyan szól a gyermekekhez. A kiállítás anyagát dr. Makkai Ádám (Ignácz Rózsa fia) nyelvészprofesszor és a Makkai család archívuma mellett számos múzeum és könyvtár anyagából válogatták, megvalósulását a Szülőföld Alap támogatta. A folyamatosan bővülő anyag a kovásznai Ignácz Rózsa-emlékszobát fogja gazdagítani.
A Magyar Dráma Napjára időzített másik esemény a Csíki Játékszín Szabad Belépő nevű programjának beindítása. A csíkszeredai társulat a gazdasági válság és a megszorítások ellenére az évadban három alkalommal kínál ingyenes előadásokat a közönségnek: a Magyar Dráma Napján, továbbá a Magyar Kultúra Napján és a Magyar Költészet Napján alkalmi előadásokkal jelentkezik a színház. Kedden 18 órai kezdettel Tasnádi István Paravarieté című művéből tartanak felolvasószínházi előadást az intézmény művészei. Az ingyenes belépőket csütörtöktől már át lehet venni a színház jegypénztárában, mely az új évadban munkanapokon 12–16 óra között és előadások előtt egy órával tart nyitva.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.