2010. március 08., 09:542010. március 08., 09:54
Az előadás Homérosz Odüszszeája, Márai Sándor Béke Ithakában című regénye, valamint Claudio Monteverdi Odüsszeusz hazatérése című műve alapján készült. Balázs Zoltán rendező 1977-ben született Kolozsváron, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem színész és rendező szakán végzett.
Szakmai tapasztalatához nagyban hozzájárult, hogy részt vett Anatolij Vasiliev, Joseph Nadj és Robert Wilson workshopjain, valamint a stuttgarti UTE (Európai Színházi Unió) rendezői kurzusán. Munkáját színészként, rendezőként több ízben is elismerték, megkapta a pályakezdők Üstökös-díját, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét, valamint a Jászai Mari-díjat.
A magyarországi független Maladype Színház rendezője és művészeti vezetője először rendez Romániában. Bár a temesvári előadás felhasználja az Odüsszeusz homéroszi elmesélését, túl is lép azon – Márai Sándor Béke Ithakában című művének szövegét veszi alapul, amely különleges látásmódjával, a hazatérő Odüsszeusz sorsának továbbgondolásával szinte lerombolja az eposz mitikussá növelt hősképét.
Odüsszeusz felesége, Pénelopé és fia, Télemakhosz visszaemlékezései révén rajzolódik ki az istenekkel szembeszegülő Odüsszeusz alakja és kalandjainak sora. Az előadás profán dimenzióját Monteverdi Odüsszeusz hazatéréséről írt barokk operájának témája és zenéje egészíti ki.
A produkció létrejöttéhez hozzájárult Velica Panduru díszlet- és jelmeztervező, Szőllősi András koreográfus, Cári Tibor zeneszerző, Góczán Judit dramaturg. Az előadásban fellép: Balázs Attila, Faragó Zénó, Bandi András Zsolt, Aszalos Géza, Molnos András Csaba, Kiss Attila, Szilágyi Ágota, Tankó Erika, Tokai Andrea, Magyari Etelka, Lőrincz Rita, Páll Anikó Katalin.
A március 11-i bemutatót követően az előadást legközelebb március 14-én 19 órakor tekinthetik meg az érdeklődők.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.