Fotó: Nagy Orsolya
2009. november 23., 10:332009. november 23., 10:33
A nagykárolyi Kalazanci Szent József piarista középiskola tanárai és diákjai csütörtök délelőttjüket Ady Endre emlékezetének szentelték. A reggeli szentmise után megkoszorúzták az iskola falán található emléktáblát, amely szerint a költő gimnáziumi éveinek egy részét az egykori megyeközpont iskolájában töltötte.
A koszorúzást követően a Szent László Közösségi Házban Kiss Miklós, Ady egykori osztályfőnökének, Guba Pálnak leszármazottja elevenítette fel Ady és egykori tanára viszonyát nemrég megtalált levelezéseik alapján. A nagykárolyi megemlékezést középiskolás diákok irodalmi összeállítása zárta.
Pénteken az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) és a Szatmárnémeti Kölcsey Kör egész napos irodalmi tanácskozást szervezett a Szatmárnémeti Megyei Múzeum előadótermében. Az Ady Endre öröksége és az irodalom felelőssége című szimpóziumon hazai és magyarországi meghívottak értekeztek a költőről és életművéről.
A nyitóelőadást Kozma Dezső irodalomtörténész, kolozsvári egyetemi tanár tartotta, aki Az erdélyi Ady-viták történetéből című előadásából mutatott be szemelvényeket. Őt Nagy Éva nyíregyházi irodalomtörténész, Márkus Béla debreceni egyetemi tanár és Bertha Zoltán budapesti irodalomtörténész követte a szónoki pulpituson. A délutáni eszmecsere Balla Lóránd nagykárolyi helytörténész, magyartanár, valamint Mezey Katalin budapesti költő, irodalomtörténész értekezése köré épült.
Nagyváradon több helyszínen is megemlékeztek Ady Endréről a hétvégén. Mellszobránál, amely a költő egyik kedvenc váradi kávézója, a Mülleráj mellett áll, a héten zajlott Ady Endre szavalóverseny résztvevői adták elő a költő néhány versét, majd többek között a városi önkormányzat RMDSZ-es frakciója, a Müllerájban működő Ady-emlékmúzeum, illetve az Ady Endre Gimnázium képviselői is megkoszorúzták a szobrot. Vasárnap a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának belső udvarán elhelyezett emléktáblát koszorúzta meg a Partiumi Magyar Művelődési Céh. |
Péntek este újra megrendezték az immár hagyományossá vált Ifjú szívekben élek című Kárpát-medencei pódiumbemutatót. Az esti kulturális összeállításon a tasnádi elméleti líceum tanulói Jaj, a Tüzet ne hagyjátok kihalni! című előadásukkal léptek fel. Őket a miskolci Montázs Drámapedagógia és Közművelődési Egyesület tagjai követték, akik Amivel most is harcolok... címmel mutattak be irodalmi összeállítást. Muzsnai Árpád főszervező szerint a huszadik alkalommal megrendezett Ady-ünnepség a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Szatmár Megyei Központ idei kiemelt rendezvényének számít.
Szombaton az emlékezni kívánók a Nagykároly melletti Érmindszentre látogathattak el, ahol a költő szülőházának udvarán a szatmárnémeti Muzsnay Árpád, az EMKE alelnöke, Csomay Antal, Érkávás község alpolgármestere és Szilágyi Mátyás, a Magyar Köztársaság kolozsvári főkonzulja köszöntötte az egybegyűlteket. Idén Cseke Attila Bihar megyei RMDSZ-szenátor Nagyváradról, valamint Mezey Katalin tartott ünnepi beszédet Ady mellszobra előtt. A szülőház udvarán megtartott megemlékezést koszorúzás, valamint András Gyula, Marcel Mirea színművészek és verskedvelő fiatalok szavalata zárta.
Érmindszenten szombaton a református egyház is ünnepelt. Délelőtt 10-től szentelték fel a kívül-belül teljesen felújított kálvinista templomot. Az ünnepségen jelen volt Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület leköszönt püspöke, europarlamenti képviselő is. Az egyházi ünnepséget követően a 33 református lelket számláló gyülekezet és meghívott vendégei a költő szülőházának udvarán megkoszorúzták Ady Endre mellszobrát.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.