2010. június 29., 10:342010. június 29., 10:34
A vásári hangulatot még inkább fokozhatja az a tény, hogy a tárlat végeztével a kiállított munkákat meg is vásárolhatják az érdeklődők. „Ez a kiállítás kortárs korondi fazekasmesterek munkáját összesíti. Olyan 39 mestert hívtunk meg erre a tárlatra, akik jelenleg is saját portájukon a fazekasság valamennyi mozzanatát maguk végzik. A mintavilág és a formavilág is meghatározó volt, éppen ezért próbáltuk a leghagyományosabb mintakincset bemutatni az idelátogatónak, ami tulajdonképpen irányadó is lehet azoknak, akik a korondi bazárokban szeretnék a felhígult kínálatból kiválasztani a hagyományos korondi vagy erdélyi kerámiát” – részletezte a Krónika kérdésére Miklós Zoltán muzeológus. A korondi fazekasmesterek ugyanis megpróbálják kielégíteni a vásárlók minden igényét, ezért a hagyományos motívumok olyan modern tárgyakon is megjelennek, mint például egy korszerű ceruzatartó, éjjeli lámpa vagy vajtartó, ami ha fehér alapon kék mintával díszített, akkor bizonyára a szász vidéknek készült, magyarázta a szakember.
Bár Korondon az út menti bazárokban eléggé felhígult a kínálat, az utóbbi időben főként a hagyományos, és nem annyira dísztárgyak, mint inkább használati tárgyak kelendők, vallják a fazekasmesterek. Nagy népszerűségnek örvendenek a töltöttkáposztás-fazekak, a pálinkás- és ebédlőkészletek. Természetesen nemcsak a formákban, hanem a mintavilágban is válogathatunk. A hagyományosan, természetes eredetű festékanyaggal – barnával, zölddel és feketével – színezett tárgyakon megjelennek életképek, feltűnik, a szarvas-, a gyopármotívum, cserelapis-, a rázott díszítés, amelyek mind-mind Korond igazi arcát, kerámiáinak eredeti motívumkincsét, formavilágát nyújtják a látogatónak és a vásárlónak egyaránt. Az udvarhelyi kiállításhoz egy katalógus is készült, amely 40 korondi fazekasmester életrajzát, munkáját és – akár száz éves múltra visszatekintő – mintakincsét ismerteti.
Egyébként az udvarhelyi múzeumban ezzel egy időben két másik jelentős kiállítás is várja az érdeklődőket. Az egyik a templomi szobrokat, festményeket felvonultató Mária-tisztelet Erdélyben, a másik pedig a Bronzkori népek és vizigótok Székelyudvarhely határában című régészeti kiállítás. Megtudtuk, mindkettőnek sikere van, a nyitás óta eltelt körülbelül egy hónapban majdnem 1200-an látogatták meg a tárlatokat.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.