2009. november 13., 11:212009. november 13., 11:21
A hivatásos együttesek fellépésén kívül a meghívott hagyományőrzők közreműködésével tartják a táncházakat, a szombat esti gálaműsoron a hivatásos együttesek és az adatközlők együtt lépnek fel, és vasárnap a gyerekeket várják kézműves-foglalkozásokra, játszóházba, gyerektáncházba és a gyerekegyüttesek közreműködésével színre vitt gálaműsorra. A megszokott programot idén szakmai előadások is gazdagítják, hiszen az idei találkozón rendhagyó módon két elhunyt adatközlőnek, Berki \"Árus\" Ferencnek és Fodor \"Neti\" Sándornak állítanak emléket, az ő tevékenységükről tartanak előadásokat. Az idei találkozóra Györgyfalva, Inaktelke, Kalotaszentkirály, Szilágysámson, Szucság, Türe, Vista falvakból hívtak meg hagyományőrző táncosokat és zenészeket. Fellép a kolozsvári Zurboló táncegyüttes, a kézdiszentléleki Perkő táncegyüttes és a házigazda Háromszék Táncegyüttes, valamint a kézdiszentléleki Borsika, a csíkszeredai Györgyfalvi, a marosvásárhelyi Napsugár és helyi Százlábú gyermek-néptáncegyüttesek. A kalotaszegi meghívott hagyományőrző zenészek mellett a Folker Együttes és a Háromszék Táncegyüttes zenekara muzsikál. Erdélyben a kilencvenes években a sepsiszentgyörgyi volt az első ilyen jellegű találkozó. Mivel szabad téren, a házak előtt, csűrökben, lakodalmakon nem lehetett jó minőségű hang- és videofelvételeket készíteni, ezért az adatközlőket meghívták a Háromszék együttes székházába. Minden találkozón 10–12 pár hagyományőrző műsorát rögzítették, így több mint kétszáz adatközlőtől több mint hatvanórányi anyag gyűlt össze hang- és videofelvételeken. Ez Erdélyben a leggazdagabb anyag.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.