Fotó: A szerző felvétele
2010. július 09., 10:592010. július 09., 10:59
Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatóhelyettese elmondta: a Magyarország–Románia 2007–2013, Határon Átívelő Együttműködési Program keretében megvalósuló Patrimonium – A közös kulturális örökség határon átívelő hasznosítása elnevezésű pályázat révén többek között a partiumi megye fontosabb régészeti lelőhelyeit is feltérképezik. Gindele Róbert, a múzeum régészeti osztályának vezetője a Krónikának elmondta, a geomágneses berendezéssel eddig összesen 16 hektárnyi területet mértek fel. „Egy több kilogrammos műszerrel a terület minden pontját lépésenként letapogatjuk. Azokon a területeken, ahol a földben nagyobb tárgyak, épületmaradványok vannak, a mágneses hullámok másként verődnek vissza, mint az összefüggő, tömör talajról.
Az eltéréseket a műszer rögzíti, és egy számítógépes programmal kiértékeli” – részletezte a szakember. Az így elkészített térképek nagyon sokat segítenek az ásatások megtervezésében, különösen a mai anyagi viszonyok között. „Az eljárás segítségével Aranyosmeggyes határában dák kemencékre bukkantunk. Ezt a mindössze 8 hektáros területet 5 napig vizsgáltuk. Nagyon hasznosak az elkészült térképek, hiszen így célirányosan tudunk ásni” – tette hozzá Gindele. A régész elmondta: ez a felmérés azért is jó, mert rengeteg időt takarítanak meg vele. „Azt a területet, amelyet a berendezéssel pár hét alatt fel tudunk mérni, a rendelkezésre álló pénzből, az eddig megszokott ásatási ütemben 200 év alatt ástuk volna fel. A korszerű vizsgálat sokkal gyorsabb, és lényegesen olcsóbb. Ezután pontosan tudjuk, hol érdemes ásni, és körülbelül mit találhatunk ott” – fogalmazott Gindele. A szatmári szakemberek eddig Felsőszoporon mérték fel az egykori római birodalom előretolt védvonal-rendszerét, Kaplonyban egy Árpá kori földvárat, Szaniszlón egy bronzkori földvárat, Endréden egy feltételezett templomot, illetve az aranyosmeggyesi dák kemencéket. A régészek az eddigi 19 kemence mellett újabbakat is felfedeztek. Gindele úgy tudja, ez Európában egyedülálló leletnek számít, hiszen ezek az agyagedényeket égető kemencék valóságos gyárként működhettek egykor, és az egész régiót ellátták, hiszen a kemencéktől nyugatabbra lévő germán településeken is találtak dák edényeket. Nemcsak munkát, de védelmet is adtak az ott lakóknak, mert a szakértelmük megvédte őket a portyázó vándornépek támadásaitól.
Szatmár megyében egyébként 190 hivatalosan nyilvántartott régészeti lelőhely van, és várhatóan újabbakat is GPS-es katalógusrendszerbe fognak venni a közeljövőben. Emellett a fontosabb területekről számos légifotó is készül.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.