Geoffrey Rush ausztrál színész Kolozsváron: „a színpadon a színésznek minden este a maximumot kell nyújtania”
Fotó: Chris Nemes / TIFF
Kolozsváron tartózkodik Geoffrey Rush ausztrál színész a 22. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) díszvendégeként. A közönségtalálkozóján karrierjéről mesélő filmsztárt szombaton este tüntetik ki a szemle gáláján életműdíjjal.
2023. június 17., 09:122023. június 17., 09:12
2023. június 18., 23:002023. június 18., 23:00
Rush azon, mindössze kilenc színész egyike a világon, akik megkapták a Triple Crown of Acting (a színjátszás hármas koronája) elnevezésű díjesőt, vagyis az Oscar-, Emmy- és Tony-díjat.
Fotó: Vlad Braga/TIFF
A színész oldott stílusban, barátságos hangvétellel beszélt pályájáról Ragyogj! című filmjének kolozsvári vetítésén – ez az alkotás hozta el számára az Oscar-díjat. Amint a TIFF szervezőinek közleményében olvasható, szakmai műhelymunkát is tartott színészeknek és az érdeklődőknek.
Mielőtt a film világában ismertté vált, sikeres színpadi színészként dolgozott.
„Ötven évvel ezelőtt kezdtem színpadon játszani, mert nagyon vonzott a színház. Sose gondoltam volna, hogy mi következik a pályámon. Sokkal később lépett be életembe a filmezés. A színpadon a színésznek minden este a maximumot kell nyújtania, viszont ha a vászonnal más a helyzet” – mondta a színész.
„Megtanultam karddal vívni, a Ragyogj! című film kedvéért pedig megtanultam zongorán játszani. És az Oscar-díj átadás utáni estélyen Elton John azt mondta, hogy tehetségesen zongorázom” – mondta a színész.
Fotó: Vlad Braga/TIFF
Rush – aki első ízben jár Romániában – arról is beszélt, hogy Ausztráliából 38 óra az út idáig. „Amikor megtudtam, hogy ide kell jönnöm, arra gondoltam, egyszerűbb lenne, ha egyenesen az űrbe repülnék, és onnan egyenesen szállnék le Kolozsvárra. De nagyon örülök, hogy jöttem, nagyszerű érzés itt lenni. Finomakat ettem, sokat sétáltam a városban,
Az 1951-ben, Ausztráliában született, számos brit és hollywoodi alkotásból ismert, 40 éve tartó filmes pályát maga mögött tudó Geoffrey Rush számos különleges figurát formált meg pályafutása során, de színpadi szerepei miatt is elismerésre tett szert, kapott Oscar-, BAFTA-, Golden Globe-, Primetime Emmy- és Tony-díjat.
A TIFF vasárnapig tart a kincses városban.
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
szóljon hozzá!