2010. április 08., 09:382010. április 08., 09:38
Szilágyi László (1898–1942) szövegkönyvíró verseket, kabarétréfákat, novellákat és egyfelvonásosokat írt, azonban igazán híressé operettlibrettói tették. Együttműködésük Eisemann Mihály zeneszerzővel (1898–1968), a magyar operett egyik szülőatyjával 1929-ben kezdődött, amikor megírták első operettjüket, a Miss Amerikát. További közös munkájából születtek többek között az Egy csók és más semmi, az Alvinczi huszárok, a Meseáruház és az Ezüstmenyasszony című népszerű operettek. Ezenkívül az olyan slágerek fűződnek a szerzőpáros nevéhez, mint a Negyvenhatos sárga villamoson, a János legyen fenn a János hegyen, a Köszönöm, hogy imádott, vagy a Pá, kis aranyom.
A szerzők sikeres, éveken át tartó közös karrierjének titka, hogy Szilágyi László mint a színpadi hatások kiváló ismerője írta a szövegkönyveket, Eisemann pedig azoknak a komponistáknak az élvonalához tartozott, akik a bécsi operettet nagygyá és pestivé tették, és meghonosították Magyarországon a modern, dzsesszes hangzást.
Az Én és a kisöcsém története Budapestről indul, Velencében zajlik, és Pesten ér véget. A kalandokban bővelkedő út közben olyan közismert dalok hangzanak el, mint a Holdvilágos éjszakán vagy a Mia bella signorina.
Parászka Miklós rendező a Krónika kérdéseire válaszolva elmondta: „Az operett-előadásokban való fellépés része a színészképzésnek. Az egyetem vezetősége kért fel arra, hogy a mesterkurzus elsőéves hallgatóival vegyek színre egy zenész vígjátékot. Manapság azt tapasztaljuk, hogy a közönség részéről létezik az elvárás az ilyen előadások iránt.
Erdélyben nincs kimondottan operettszínház, ami nem csoda, hiszen az erdélyi városok nem tudnak eltartani több különálló színházat, így a meglévőknek sokféle igényt kell kielégíteniük.” Parászka Miklós ugyanakkor úgy véli: az igényes operett-előadás jó színésziskola. „Elsősorban a technikai oktatást szolgálja, jó alkalom a beszéd-, ének- és mozgástechnika fejlesztésére” – magyarázta a rendező.
Az elsőéves mesterképzősök mellett három harmadéves és két másodéves hallgató is szerepel a produkcióban. Az előadás zenei vezetője Csíky Csaba, a zenekar tagjai a Zenepedagógia Kar diákjai. Az előadás díszlet- és jelmeztervezője László Ildikó, koreográfusa pedig Luca Kinga.
Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.
Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.
Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.