A Sapientia fotó- és filmszakának végzősei az egyetem kolozsvári, Tordai úti épülete előtt
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
A Sapientia egyetem filmszakának végzősei alkotásaikban gyakran dolgoznak fel generációk közti konfliktust vagy kötődést, vagy a fiatal felnőtt korosztály kapcsolódási problémáit, mint amilyen a barátság, szerelem, testvérek – fejtette ki a Krónikának a végzősök munkáit érékelve, összegezve Blos-Jáni Melinda egyetemi oktató, a szak tanszékvezetője. A filmek történetei többnyire saját vagy a szülők tapasztalataiból inspirálódtak, és nagyon hasonló forgatókönyvírás-gyakorlatok végeredményei.
2024. július 19., 18:392024. július 19., 18:39
Hetedik alkalommal tartotta immár a Sapientia EMTE Filmművészet, Fotóművészet és Média Szaka a First Cut elnevezésű, tanév végi eseményét, amelynek keretében
A július első hetében szervezett rendezvénysorozat kapcsán Blos-Jáni Melinda egyetemi oktatót, a szak tanszékvezetőjét kérdeztük a fiatal alkotók által létrehozott idei termésről, a szakot végzők perspektíváiról. Mint elmondta, idén 11 alapképzéses hallgatójuk végez a rendező és operatőr szakirányon, és 4-en az audiovizuális kommunikáció szakirányon.
A Sapientia filmszakának tanév végi kolozsvári vetítése
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
„Ez a kollaboratív jelleg, a közös munka az, ami nagyon egyedivé teszi a filmes képzéseket, és a legtöbben ezt a csapatjátékos képességet kamatoztatni is tudják későbbi munkahelyeiken. A szeniorabb és juniorabb hallgatók együttműködése azért is hasznos, mert sokat tanulnak egymástól, a kölcsönösség mellett egyfajta mentorálás is történik” – mondta a tanszékvezető.
Blos-Jáni Melinda tanszékvezető a Sapientia EMTE Filmművészet, Fotóművészet és Média Szaka a First Cut elnevezésű, tanév végi eseményen
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
Kifejtette, az idén talán még intenzívebben együtt dolgoztak a hallgatók, mint tavaly, holott nagyjából ugyanannyi film készült.
A tanszékvezetőt arról is kérdeztük, a friss alkotásokból mi rajzolódik ki: milyen tematikák, műfajok érdeklik, foglalkoztatják a szak hallgatóit. Valamint akad-e olyan téma, műfaj, amit többen választanak, vagy ami hangsúlyosabban jelenik meg ezekben a diplomamunkákban 2024-ben.
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
„Az alkotásokban látok közös preferenciákat. Például gyakran dolgoznak fel generációk közti konfliktust vagy kötődést, vagy a fiatal felnőtt korosztály kapcsolódási problémáit (barátság, szerelem, testvérek). Az egyik film címe: Társkereső, és
Mint fogalmazott, gyakran az a benyomása, hogy ezek a kis munkák nagyon átvitt értelemben fogalmaznak ugyan, de valójában nemcsak diplomafilmként fontosak, hanem egyféle, a családból hozott trauma levezetése is megtörténik a filmkészítés során.
Fotókiállítást is megtekinthettek az érdeklődők a tanév végi eseményen
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
„A történetek többnyire saját vagy a szülők tapasztalataiból inspirálódtak, és nagyon hasonló forgatókönyvírás-gyakorlatok végeredményei. Sokat csiszolják a történetet és a karaktereket még papíron, gyakran meg is változik az eredeti személyes történet is, míg a végső, forgatható formáját eléri” – fejtette ki az egyetemi oktató. Arra is kitért, hogy
A rendezők és operatőrök olykor bevetik a stilizációt és groteszk minőséget is. Évente egy-két irodalmi adaptáció is készül: idén egy Krúdy-novella került elő.
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
„A műfaji film készítése még ebben a rövid formátumban is túl költséges, hogy diákfilmként elkészíthető legyen, ennek ellenére idén többen is próbálkoztak a horror műfajával. Dokumentumfilm nem készül minden évben, mintha több érettség kellene ahhoz, hogy a valóságban meglássák a történetet, és kreatívan, filmes eszközökkel megörökítsék. Az egy emelt szint operatőrnek, rendezőnek egyaránt” – magyarázta a tanszékvezető.
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
Blos-Jáni Melindától megkérdeztük, hogyan látja, a műfaji sokszínűség mire enged következtetni a tekintetben, hogy a hallgatóik merre veszik majd az irányt. „A különféle műfajok, megközelítések kívülről azt sejtetik, hogy csírájában ennyiféle filmkészítői attitűd mocorog, holott ezek szárnypróbálgatások. Van, akinek a realista elbeszélés fekszik jobban, más a stilizációval, avantgárdabb vágással próbálkozik vagy a mágikus-realista filmmel. A filmek önmagukban nem tesznek valakit mainstream műfaji filmessé vagy művészfilmessé, sőt, még az sem biztos, hogy művészként képzelik el karrierjüket” – magyarázta a tanszékvezető.
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
Hozzátette, ez azonban nem gond,
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
„Idén megnéztem két volt hallgatónk, Köllő Ildikó és a László Barna megrendelésre készített filmjének werkjeit. Az egyik a székelyföldi öngyilkossági ráta témáját dolgozta fel, társadalmi hirdetésként, a másik pedig Hargita megyét reklámozta a román közönség számára. Két teljesen különböző stílus, téma volt, viszont felismertem bennük azt a fajta filmes látásmódot, amit például a sajtó, a kommunikációs szakma felőli filmezés, a riportfilmezés nem szokott képviselni” – magyarázta Blos-Jáni Melinda.
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
Úgy fogalmazott, a látás nyelvén, a film nyelvén láttatni a világot teljesen más megközelítés, mint tudósítani, és szerkeszteni a riportfelvételeket, interjúkat. „Reménykedem, hogy a hallgatóink eljövendő munkái által gazdagabb, tudatosabb vizuális környezetben fogunk mozogni” – mondta az egyetemi oktató.
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
Fotó: Sapientia/Szabó Efraim
Új filmkoncertekkel jelentkezik a 23. alkalommal tartandó Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), ezek közt egy elveszettnek hitt Drakula-film remake-je is szerepel, amelyet a Sapientia egyetem kolozsvári alkotói jegyeznek.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!