Selmeczi György zeneszerző (jobbra) méltatta Jovián György (középen, hátul) művészetét
Fotó: Művészeti Múzeum
Jovián György Munkácsy Mihály-díjas festőművész, grafikus munkáiból nyílt kiállítás szerdán este a kolozsvári Művészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában.
2023. november 15., 22:372023. november 15., 22:37
2023. november 16., 00:562023. november 16., 00:56
A Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa és a Művészeti Múzeum által szervezett tárlat a Szilágysomlyón született, 71 éves művész első önálló kiállítása a múzeumban. A Bánffy-palota földszinti termeiben berendezett tárlat megnyitóján Lucian Nastasă-Kovács múzeumigazgató köszöntötte a közönséget, és az 1982-ben Budapestre települt festőművész nagyváradi és bukaresti éveit idézte fel. Grezsa Csaba főkonzul köszöntő beszédében úgy fogalmazott, a tárlat címe – Omnis rerum memoria – az elmúlásra, az időhöz való viszonyra emlékeztet.
Hozzátette, a művészet, műalkotás révén ki lehet lépni ebből „az időbeli meghatározottságból”. Milan Kundera Halhatatlanság című regényére is utalva kifejtette: bár az elmúlás fölött nincs hatalmunk, a művészet időtlenségébe, időtől való függetlenségébe beleszólásunk lehet.
Fotó: Művészeti Múzeum
Selmeczi György zeneszerző megnyitó beszédében rámutatott: Jovián György napjaink egyik legnagyobb festője, művészetét illik ismerni, világlátását értelmezni. Monográfusát, Zuh Deodáthot idézte, aki szerint „Jovián végletekig terjedő módon megszállottja a festészeti munkának, a festészeti eljárásoknak, az ábrázolás kihívásainak, és ugyanakkor e kihívások történetének”. Műveibe egyszerre épültek be az általa megfigyelt társadalmi rétegek, és az ezekkel szembeni távolságtartás, a festészetre egyfajta szent vagy szakralitást hordozó ügyként tekint.
Fotó: Művészeti Múzeum
A méltató felidézte a művész különböző alkotói korszakait, ciklusait, és úgy vélte, Jovián alkotásaival a nézőt megállásra, gondolkodásra akarja bírni. „Művészetének célja a profán világban jelentkező szakralitás újbóli érvényre juttatása” – fogalmazott Selmeczi György. Hozzátette, Jovián megtiszteli nézőjét azzal, hogy „feltételez részéről némi szellemi igényességet”, azt, hogy kíváncsi a festő szándékaira. „Ahelyett, hogy leereszkedne hozzá, Jovián fittyet hány a szervilizmusra, ő a nézőt emeli föl a műalkotás szintjére” – hangsúlyozta Selmeczi György, hozzátéve: Jovián műveinek megértéséhez „végtelen empátiára van szükség”.
Fotó: Művészeti Múzeum
A rendezvényen a nemrég a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Selmeczi György szólókantátája hangzott el Covacinschi Yolanda, Szabó Adorján, Jakabffy Edina és Jakabffy Kristóf előadásában. A kiállításon a festő különböző ciklusaiból származó művek mellett egy Jovián Györgyről készült portréfilm és album is megtekinthető. A tárlat december 3-áig látogatható.
Jovián György megtiszteltetésnek nevezte, hogy a kolozsvári Bánffy-palotában állíthat ki
Fotó: Művészeti Múzeum
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
szóljon hozzá!