2009. november 16., 11:272009. november 16., 11:27
A Miskolci Nemzetközi Operafesztivál sajtóreferense, Barázda Eszter kifejtette: a határon átnyúló összefogással létrehozott Beethoven-koncertnek először a Bartók+Bécs 2009 operafesztivál közönsége lehetett részese idén június 16-án, Nagy Imre egykori magyar miniszterelnök újratemetésének évfordulóján. Az Unió támogatását is élvező hangversenyt hétfőn a Kassai Állami Színházban, majd december 22-én a Kolozsvári Magyar Operában hallhatja a közönség. A programban Beethoven \"szimbolikus jelentéssel bíró\" művei csendülnek fel, a koncert első részében a Fidelio című operából hangzanak el részletek, a második részben pedig a IX. szimfónia.
A magyar, szlovák és román együttműködéssel létrehozott Beethoven-koncert példaértékű, hiszen a 2007-től körvonalazódó hangverseny megvalósulásához olyan országok járultak hozzá, amelyeknek egymáshoz fűződő kapcsolata nem volt mindig konfliktusoktól mentes – jegyezte meg a sajtóreferens. Hozzátette: \"a művészet azonban rendelkezik olyasféle közvetítő szereppel, amely hozzájárul ahhoz, hogy felülemelkedjünk a nemzetek közötti problémákon\".
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.