2009. május 08., 12:042009. május 08., 12:04
A május 22. és 31. közötti színházi maratonra neves hazai és külföldi társulatokat hívtak meg. Szatmáron játszik többek között a Kolozsvári Állami Magyar Színház, a marosvásárhelyi Ariel-színház, az Ungvári Megyei Magyar Drámai Színház, a marosvásárhelyi Yorick Stúdió, a Figura Stúdió Gyergyószentmiklósról, a kassai Thália Színház és a bukaresti Kis Társulat. „Ez a kettős ünnep kivételes eseménynek számít a szatmáriak számára, hiszen az, hogy két társulat ilyen hosszú ideig folyamatosan működhet az ország végén vagy elején, attól függ, ki hova helyezi ezt a várost, nem elhanyagolható tény” – fogalmazott a tegnapi sajtótájékoztatón Mihalache Andrei, a román társulat művészeti vezetője.
Szerinte ezt a nyár eleji fesztivált főként a multikulturalitás és a kortárs művészet jellemzi majd. „Annak ellenére, hogy mindenki mindenhol folyamatosan a pénztelenségről és a gazdasági válságról beszél, mi fontosnak tartottuk, hogy minőségi fesztivált rendezzünk Szatmáron. El kell mondanom, hogy a legtöbb pénzbe nem a részt vevő társulatok, művészek tiszteletdíja kerül, hanem a szállítási és utazási költségek – tette hozzá a társulatvezető. – A buszok és a teherautók viszik el a költségvetés nagy részét. Szinte egyik társulat sincs abban a helyzetben, hogy saját járművel jöjjön el. Mindenkinek bérelnie kell valamilyen eszközt, és a legtöbb szállítási társaság 1–1,5 eurós kilométerenkénti díjszabással dolgozik, ami egy szlovákiai vagy bukaresti oda-vissza út esetében jelentős összegeket jelent.”
Az idei szatmári fesztiválra az Északi Színház a tavalyi 220 ezer lej helyett csak 150 ezret kapott a helyi önkormányzattól. Ezek mellé még különböző támogatások is társulnak, amelyek lehetővé teszik a járulékos költségek egyenlítését. „Fenntartónk, a megyei tanács a színház dolgozóinak bérét állja, ami jó dolog a mostani helyzetben, mert így tudunk megmaradni. Ezenkívül tőlük nem kaptunk egyéb hozzájárulást” – részletezte Mihalache.
A fesztiválon klasszikus és kortárs darabok, mozgás- és táncszínházi előadások, klasszikus balett, stand up comedy és klasszikus gitárkoncert is látható lesz. Az előadásokra egyenként is lehet majd jegyet váltani, de egész és félfesztiválos bérletet is árulnak. Az utolsó napok előadásai előtt külön köszöntik majd a színház valamennyi egykori és mostani munkatársát. A rendezvény ideje alatt párhuzamosan egyéb programok is lesznek, többek között a színház utcájában különböző hagyományos mesterségeket mutatnak be.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.