2009. október 01., 09:492009. október 01., 09:49
Az EFA a most zajló Zürichi Filmfesztiválon jelentette be az első filmes rendezők számára kiírt kategória idei jelöltjeinek névsorát. A jelöltek között szerepel a német–izraeli koprodukcióban készült Ajami című film, a grúz-kazah A másik part (Gagma Napiri), a Varga Katalin, a francia–dán Légy jó (Sois Sage), valamint a török–német koprodukcióban készült Ősz (Sonbahar).
A Varga Katalin című film az idei Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon, a Berlinalén hangtechnikai munkájáért a kiemelkedő művészi teljesítmény kategóriában elnyerte az Ezüstmedve-díjat. Az Erdélyben forgatott, alacsony költségvetésű alkotás rendezője, Peter Strickland Budapesten élő brit rendező saját pénzből kezdte el forgatni első nagyjátékfilmjét, amelynek forgatókönyvét is ő írta.
A filmben csíkszeredai, sepsiszentgyörgyi, székelyudvarhelyi, kovásznai, kézdivásárhelyi színészek szerepelnek, a címszerepben Péter Hilda kolozsvári színművész látható.
Az Európai Felfedezés díjat minden évben egy fiatal filmes veheti át első nagyjátékfilmjéért az Európai Filmdíjak átadási ünnepségén.
Az EFA-díjra nevezett filmeket az Európai Filmakadémia eljuttatja kétezer tagjának, akik szavazataikkal döntenek a győztesről. Idén a legjobb játékfilm kategóriában a magyar alkotások közül Nagy Viktor Oszkár Apaföld című játékfilmjét nevezték.
Az összesen 15 kategóriában odaítélendő Európai Filmdíjakat december 12-én a németországi Essenben, a Ruhr Metropolisban adják át.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.