2009. május 04., 09:422009. május 04., 09:42
A brémai muzsikusok gyerekeknek szól, érdekessége, hogy a társulat színészei „rendezték” a darabot. A mese Jakob és Wilhelm Grimm fantáziájának szüleménye, a történetben négy kedves, ám gazdája számára haszontalanná vált állat a főszereplő. A szamár, a kutya, a macska és a kakas elmenekül otthonából, majd szerencsés véletlenek folytán összetalálkoznak, és elhatározzák, együtt elmennek Brémába, hogy ott muzsikusokként keressék a kenyerüket.
Egymás elfogadása és a játék ereje az, ami összetartja őket. A mese tanulsága, hogy az állatok kalandjain keresztül megértsük, senki sem haszontalan, mindenkiben szunnyad valamilyen érték, amelyet bármikor elő lehet hívni, ha megfelelő társakra találunk.
Az Amor omnia különleges, Romániában eddig még be nem mutatott produkció, bolgár rendezőpáros, Peter Pashov és Zheni Pashova jegyzi, illetve az előadás forgatókönyve is kettejük munkája. Egyedi fény- és árnyjátékot vittek színre a Csiky Gergely Állami Magyar Színház színművészeivel.
A Pashov házaspár a szófiai Nemzeti Színház- és Filmművészeti Akadémia óraadó tanárai, ugyanakkor ők irányítják az Atelie 313 Bábszínházat. Az előadás fő témája a szerelem, mely különböző perspektívából mutatkozik majd be egy olyan előadás keretében, ami a testbeszédet részesíti előnyben.
Ali Taylor kortárs angol drámaíró Puha pihe (Cotton Wool) című darabját Barabás Olga rendezésében láthatja a közönség. Az erőteljesen költői, népmesei elemekkel tűzdelt és fekete humorban gazdag drámában két tizenéves fiatal jelenik meg, akik a felnőtté válás küszöbén, a hideg és szeles Skóciában poénokkal próbálják elnyomni fájdalmukat, hiszen édesanyjuk halála után most már egyedül kell boldogulniuk. Nem lehet tudni, hogy mit választanak: együtt maradnak, vagy külön utakon járnak. A temetés utáni néhány nap alatt megfordul körülöttük a világ, és életükben először a szerelemmel is találkoznak.
Az erdélyi turné során a kolozsvári publikum a Puha pihét láthatja majd, a marosvásárhelyi közönség a turné mindhárom előadását, a gyergyószentmiklósiak megnézhetik a Puha pihe és az Amor omnia produkciókat, Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen pedig az Amor omnia és A brémai muzsikusok kerülnek színpadra.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.