Kosztolányi Dezső Édes Anna című regénye ihlette a BBTE Színház- és Film Kar Magyar Színházi Intézetének produkcióját
Fotó: Facebook/Magyar Színházi Intézet, Színház és Film Kar, BBTE
Tizennegyedik alkalommal rendezik meg március 23. és 29. között a magyar nyelvű színészképző intézmények találkozóját, a SZÍN-TÁR-t Kecskeméten – közölte Cseke Péter, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója az MTI-vel. Kiemelte: hét magyarországi és határon túli, magyar nyelvű színészképző intézmény hallgatói mutatkoznak be előadásaikkal Kecskeméten.
2023. március 11., 13:002023. március 11., 13:00
Cseke Péter szerint a többnapos esemény kiváló alkalom arra, hogy a fiatalok lehetőséget kapjanak a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színházban való szereplésre.
A kecskeméti teátrum már több alkalommal kötött szerződést – akár csak egy-egy darabra – itt felfedezett fiatal tehetségekkel – tette hozzá.
A Kecskeméti Tavaszi Fesztivál keretében zajló SZÍN-TÁR hét napja alatt tíz előadással készülnek a szervezők: a komédiáktól a tragédiáig minden műfaj megtalálható lesz az idei kínálatban.
A Ruszt József Stúdiószínházban lesz látható Felhőfi Kiss László rendezésében a Pesti Magyar Színiakadémia másodéves osztályának félévi vizsgaelőadása Tasnádi István Titanic vízirevű című darabja.
A MATE Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti Intézet ötödéves színművész szakos hallgatói Székely Csaba Bányavirág című darabjával érkeznek, amelyet Urszinyi Ádám rendezett.
Az Újvidéki Művészeti Akadémia negyedéves hallgatói egy tragikomédiát választottak, Pálfi Ervin rendezésében Pintér Béla Szutyok című drámáját vitték színre.
Vígjátékkal mutatkoznak be közönségüknek a Pozsonyi Színművészeti Egyetem hallgatói, akik a The Art művészeti ügynökséggel együttműködésben Görgey Gábor darabját adják elő. A Komámasszony, hol a stukker? című darabot Hargitai Iván rendezte. Egy klasszikus darabbal, Beaumarchais Figaro házasságával lépnek színpadra a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves prózai színművész osztályának hallgatói, amelyet Zsótér Sándor rendezett.
Szép Ernő Tűzoltó című darabját Karsai Dóra és Tamás Csanád játssza
Fotó: Facebook/Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem - Stúdió Színház
A Kelemen László Kamaraszínház ad otthont a Nagy dalkultúrák című előadásnak.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves zenés színművész osztálya Novák Eszter rendezésében három év stúdiumait összegzi egy sajátos színházi esten.
Vidnyánszky Attila rendezte a MATE Kaposvári Campus, Rippl-Rónai Művészeti Intézet másodéves színművész hallgatóinak előadását, a János vitéz juniort. A Déryné Program darabja rendhagyó formában kívánja bemutatni a nézők számára Petőfi Sándor halhatatlan klasszikusát.
A Parasztoperát húsz éve mutatta be Pintér Béla és társulata, amelyet az ősbemutatót követően Mohácsi János többször is színre vitt.
Az egyhetes fesztivál kísérőprogramokban is bővelkedik: minden nap szakmai beszélgetéssel zárul majd Tóth Kata, a Kecskeméti Nemzeti Színház dramaturgja vezetésével, illetve két workshopot is szerveznek a rendezvényen résztvevő hallgatóknak. Főző Brigitta mentálhigiénés segítő szakember arra tanítja a leendő színművészeket, hogyan tudnak kiállni magukért, míg Tóth Kata, a fesztivál szakmai vezetője dráma- és színházpedagógiai műhelymunkával várja őket, hogy új nézőpontokat szolgáltasson hivatásukhoz.
További részletek a www.szintar.hu oldalon olvashatók.
Kortárs magyar darabot, Egressy Zoltán Portugál című művét mutatja be románul a bukaresti Bulandra Színház.
Nyolc év szünet után jelentkezett egyéni tárlattal a városában Siska-Szabó Hajnalka aradi festőművész és rajztanár.
Feltűnt a láthatáron, mégpedig nagyon látványos előzetessel Ridley Scott mestermunkának ígérkező, új nagy eposza, a Gladiátor 2.
Felejthetetlen klasszikusokat is vetítenek a 24. Filmtettfeszten – közölték az október 2. és 6. között Kolozsváron és még 16 erdélyi településen tartandó szemle szervezői.
Olyan gazdag Janovics Jenő életműve – amelynek nagyon is be kellene kerülnie a köztudatba –, hogy nemcsak színházi előadásnak, hanem filmnek is kellene születnie róla.
Fontos, hogy a román színházi szakma is megismerje erdélyi magyar társulatok munkáját, így nemcsak Budapest, hanem Bukarest felé is nyit az öt erdélyi magyar társulatot tömörítő Magyar Színházak Szövetsége (MASZÍN).
Énekművészeket, karmestert, balettművészt, hangszerművészt és műszakos munkatársat is díjazott a Kolozsvári Magyar Opera.
Szeptember 27–29. között Gyulán és környékén rendezik meg a Muzsikál az erdő programsorozatot. Nagyvárad idén is bekapcsolódik a népszerű rendezvénybe.
Bukarestben, a Román Nemzeti Művészeti Múzeumban nyílik kiállítás Soó Zöld Margit 2022-ben elhunyt kolozsvári művész alkotásaiból.
A Szatmárnémeti Harag György Társulat ismét külön repertoárral készül a nagybányai közönség számára.
szóljon hozzá!