2009. szeptember 18., 10:342009. szeptember 18., 10:34
Ezen elv alapján szervezik évek óta a Kulturális Örökség Napjai (KÖN) című rendezvényt Európa-szerte. A KÖN-rendezvény keretében Romániában idén a történelmi műemlékeket látogathatja a nagyközönség, Magyarországon a „szakrális terek” a kiemelt téma, az utóbbi a pécsi püspökség megalapításának ezredik évfordulója, valamint a szintén ezeréves erdélyi, gyulafehérvári egyházmegye tiszteletére.
Idén több mint 800 helyszín nyitja meg kapuit Kárpát-medence-szerte szeptember harmadik hétvégéjén. Erdélyben 80 helyszín várja az érdeklődőket, a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség az erdélyi városokban, a csíki és gyergyói falvakban is felhívja a figyelmet értékes templomaira. Háromszéken 48 helyszín látogatható, legnagyobb részük templom, de kastélyok, udvarházak, helyi gyűjtemények is megtekinthetők, a múzeumok is kitárják kapuikat. A megyében egyedülállóan a Bikfalván elindult faluképvédelmi program bemutatására Bikfalvi Kincses Vásár címmel kézművesvásárt szerveznek.
A Kovászna Megyei Művelődési Központ szervezésében Erdővidék épített örökségét Fehér János művészettörténész vezetésével, míg a freskós, kazettás menynyezettel ellátott templomokat Jánó Mihály vezetésével látogathatják meg az érdeklődők. A Székely Nemzeti Múzeum a Balaton-felvidék és a Székelyföld szokáshagyományait összehasonlító néprajzi kiállítással és egész napos családi programmal készül. Szombaton ingyenes belépéssel várják a látogatókat, amikor is Ünnepek és találkozások II. címmel a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum és a sepsiszentgyörgyi múzeum közös néprajzi kiállítása nyílik meg, az Európa kicsinyben programsorozat keretében pedig kézműves-bemutatókat tartanak.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.