Fotó: Henning János
2010. május 18., 10:172010. május 18., 10:17
Uray Péter, a társulat művészeti vezetője, az előadás forgatókönyvírója és rendezője a Krónika kérdésére elmondta, a Dokk a társulat egyik meghatározó előadása volt, 28 alkalommal került színre, és öt év után megérett a felújításra.
Az öt évvel ezelőtti előadáshoz képest finom módosításokkal láthatja újra a közönség a produkciót. Uray Péter szerint a történet az ember kiszolgáltatottságáról szól, arról, hogy hogyan tud egyik pillanatról a másikra olyan megalázó és feldolgozhatatlan helyzetbe kerülni, amelyben elveszti tájékozódóképességét, és attól kezdve képtelen úgy élni, mint korábban.
„A hatszereplős darab a náci emberkísérletek világában az állandó megfigyelés, a fizikai és érzelmi bántalmazások közepette játszódik, az éhségtől, kimerültségtől, túlhajszoltságtól elgyötört karaktereket jelenít meg a mozgásszínház eszközeivel és a fizikai színház naturálisabb kellékeivel” – magyarázta Uray. A társulat a próbák során egy filmforgatókönyvhöz hasonló anyaggal dolgozott, megpróbálták a látvány, a mozgás segítségével bemutatni a történéseket, a rendezésre tömör, lényegre törő, mégis asszociatív megközelítés jellemző.
„A kamaraszínházi produkció – a közönséghez közelsége – nagy lehetőséget biztosított a színészeknek eszköztáruk széles kibontakoztatására. A képi világ, a sokféle akusztikus elem, a fizikai színházi elemek nyújtotta szélsőséges megoldások újfajta színházi gondolkodásmód lehetőségét teremtették meg” – mondta az előadás rendezője – A Dokk a táncértékű mozgás, a fizikai színház és a klasszikus színészi jelenlét egysége.” A produkció díszlet- és jelmeztervezője Bagoly Zsuzsa, az előadásban Dávid Attila Péter, Györgyjakab Enikő, Nagy Attila, Szekrényes László, Fehérvári Péter és Polgár Emília lép színre.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.