Felméri Cecília kolozsvári rendező alkotásait is vetítik a szemlén. A Spirál című nagyjátékfilm egyik főszereplője Borbély Alexandra (képünkön)
Fotó: Vertigo Média
Női rendezők alkotásait vonultatja fel az EVA FilmMakers Fest, amelyet szeptember 4. és 10. közt tartanak háromszéki helyszíneken. A szemle, ami ilyenként az első Romániában, arra törekszik, hogy visszaállítsa az egyensúlyt a női és férfi alkotók között a filmművészetben, ahol általában az a tendencia, hogy a nőket színészethez kötik, nem pedig rendezéshez.
2021. augusztus 31., 13:422021. augusztus 31., 13:42
2021. augusztus 31., 13:442021. augusztus 31., 13:44
Első ízben tartanak Romániában olyan filmfesztivált, amely kizárólag női rendezők alkotásait vonultatja fel: a sepsiszentgyörgyi Művész Mozi és az Andrei Mureșanu Színház szervezi az EVA FilmMakers Festet. Így egy héten át, szeptember 4–10. között a filmkedvelők rövid-, játék- és dokumentumfilmeket nézhetnek meg, amelyeket romániai és magyarországi rendezőnők jegyeznek.
– olvasható a szervezők közleményében. A projekt megvalósítását a romániai Nemzeti Kulturális Alap Igazgatósága (AFCN) finanszírozta. Az EVA FilmMakers Fest arra törekszik, hogy visszaállítsa az egyensúlyt a női és férfi alkotók között a filmművészetben, ahol általában az a tendencia, hogy a nőket színészethez kötik, nem pedig rendezéshez.
„Sokan vannak, akik bármikor felsorolnak néhány jól ismert filmrendezőt, de kevesen vannak, akik ugyanolyan könnyedséggel meg tudnak nevezni női filmrendezőket úgy, hogy nem keresnek rá a Google-en. Ebből kiindulva az Eva FilmMakers Fest az első olyan esemény az országban, amely úgy döntött, hogy a női rendezőművészetet tárja a filmszerető közönség elé, három romániai és négy magyarországi művész munkáin keresztül” – fogalmaznak a kezdeményezők.
A fesztivál programja magában foglalja a résztvevők által tartott mesterkurzusokat és két másik rendezőnő alkotása is vetítésre kerül, nevezetesen Chiara Malta a Hétköznapi nők, valamint Ivana Mladenovici a The Terrible Ivana című filmjei. A fesztivált szeptember 10-én, pénteken a Csíki Kamarazenekar filmzenei koncertje zárja. Sepsiszentgyörgyön a vetítésekre kedvezményes árú jegyeket lehet váltani a Művész Mozi jegypénztárában. Az öt másik településen a filmvetítések ingyenesek lesznek. Részletek a fesztivál programjáról és a kísérő eseményekről hamarosan megtalálhatók lesznek a rendezvény Facebook-oldalán is.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!