Viola Gábor színművész az idei évadtól újra a marosvásárhelyi társulat tagja
Fotó: Bereczky Sándor/Tompa Miklós Társulat
A Bocsárdi László által rendezett, Oleg és Vlagyimir Presznyakov műve alapján készült Csónak, avagy előttünk az özönvíz című előadást láthatja a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közönsége.
2024. november 06., 12:042024. november 06., 12:04
Amint a társulat közleményében szerepel, az előadást szerdán, november 7-én, valamint pénteken, november 8-án 19:30 órától láthatják a nézők a Kisteremben. A produkciót utoljára júniusban vitték színpadra, e három (román és angol nyelven feliratozott) előadásra is – amelyekben a társulat visszatérő tagjaként először lép fel Viola Gábor. A színművész a korábbi években a Kolozsvári Állami Magyar Színház tagja volt, az idei évadtól visszatért szülővárosának társulatához.
Az előadás azt a kérdést is felteszi, hogy meddig vagyunk hajlandóak elmenni, hogy a saját igazunknak érvényt szerezzünk
Fotó: Bereczky Sándor/Tompa Miklós Társulat
A világvége küszöbén egyensúlyozó emberiség hétköznapi fontoskodásainak abszurditását tárja elénk, fanyar humorral, és olyan kérdésekkel szembesít minket, amik alól nem tudjuk kivonni magunkat: Mit áldozunk fel jól megszokott kényelmünkért a mindent elsöprő vízözön árnyékában? Meddig vagyunk hajlandóak elmenni, hogy a saját igazunknak érvényt szerezzünk? Mi kell ahhoz, hogy felelősséget vállaljunk szellemi és spirituális fejlődésünkért, a minket körülvevő világért, és egyáltalán a jövőnkért?
A színház születésnapja alkalmából márciusban bemutatott előadást az UNITER-életműdíjas Bocsárdi László állította színpadra.
Biluska Annamária a Csónak című előadásban
Fotó: Bereczky Sándor/Tompa Miklós Társulat
A produkció 2024-ben elnyerte a legjobb előadásnak járó fődíjat a Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiválján, ahol László Csaba Jon alakjának megformálásáért és kiemelkedő színészi játékáért vehetett át elismerést.
Viola Gábor színművészt a díjesőt kiérdemelt előadásban láthatja a közönség első alkalommal a Tompa Miklós Társulat visszatérő tagjaként – szerepel a közleményben.
A „tragiko-comico-biblikus színjátékot” Kozma András fordította. Az előadást a 14 éven felüli nézőknek ajánlják.
Részletek a színház honlapján találhatóak.
Visszatért szülővárosába, így újra a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat tagja lett Viola Gábor színművész – közölte a társulat.
Berecz Andrást február 1-jén, szombat este 7 órától a marosvásárhelyi Spectrum Színház látja vendégül. Hadifogságról, világháborúról, kollektivizálásról szóló mesékkel lép fel.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház idén útjára indítja a Színház mindenkinek elnevezésű programját: jelnyelvi fordítással játszik egy Arany János-mese alapján készült bábelőadást siketek és nagyothallók számára.
Mesterséges intelligenciát használtak az Aranyglóbusz-nyertes, Oscar-díjra jelölt A brutalista című film alkotói annak érdekében, hogy a film főszereplői, Adrien Brody és színésztársa, Felicity Jones által elmondott magyar szöveg eredetibbnek tűnjön.
A miklósvári Kálnoky-kastély borospincéje ad helyet a 2024 nyarán elindult Candleglow Castle koncertsorozatnak. 2025. február 1-én az évad második zenei eseményére várják az érdeklődőket.
Bár nem lehetett egyszerű feladat, kitűnőre vizsgázik a szatmárnémeti Harag György Társulat csapata Albu István rendezővel és Nagy Csongor Zsolt színművésszel az élen.
Szerb Antalról szóló zenés irodalmi estet mutat be Szatmárnémetiben Prieger Zsolt, az Anima Sound System együttes vezetője és Magyar Bori népdalénekes a Magyar Kultúra Hete programsorozat részeként.
Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta a legtöbb, 13 jelölést csütörtökön Los Angelesben az amerikai filmakadémia díjaira. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az Oscarra.
Az első erdélyi nyomtatvány, egy 1525-ben készült nagyszebeni falinaptár története tárul fel a Teleki-Bolyai Könyvtárban rendezett minikiállításon, mely február 7-éig tekinthető meg.
Fotókiállítás nyílik a nagyváradi Aachavas Rheim Zsinagógában a holokauszt nemzetközi emléknapján – közölte a szervező Bihar Megyei Műemlékvédelmi Alapítvány (Oradea Heritage).
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás kori Kárpát-medencéből, a sárrétudvari-hízóföldi temetőből származó leletet a feltáráskor férfinak vélték.
szóljon hozzá!