2012. július 17., 12:092012. július 17., 12:09
Jon Lord 1941-ben született az angliai Leicesterben, ugyanott kezdte el klasszikus zenei tanulmányait. Zenei képzettségének később nagy szerepe volt az 1968-ban megalakult Deep Purple sikerében, orgonajátékában hatásosan ötvözte a klasszikus zenei elemeket a rockmotívumokkal. Jellegzetes stílusú, azonnal felismerhető játéka a Hammond-orgonán hatásosan ellenpontozta Ritchie Blackmore gitáros futamait, orgonaszólói a koncertek fénypontjának számítottak.
Lord 1976-ig, a zenekar feloszlásáig tagja volt a Deep Purple-nak, majd az 1984-es újraalakulás után ismét csatlakozott társaihoz, és 2002-ig velük is maradt. A Jon Lord-Richie Blackmore-Ian Paice-Ian Gillan-Roger Glover legénység a Deep Purple legjobb felállásának számít.
Számos mellékprojektben is részt vett, klasszikus és barokk zenei szólómunkásságának legerősebb darabja a Sarabande című nagyzenekari munka, amelyet a disszidens magyar zenészek által Ausztriában létrehozott Philharmonica Hungaricával vett fel 1975-ben.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.