2009. november 11., 10:302009. november 11., 10:30
Dinică 1934-ben született Bukarestben. A román színészi szakma egyik legkiválóbb egyénisége 1961-ben végezte el a bukaresti Ion Luca Caragiale Színház- és Filmművészeti Egyetemet. A bukaresti színházak színpadán számos darabban játszott.
Csak a bukaresti Nemzeti Színházban többtucatnyi szerepet alakított, de rendszeresen fellépett a Teatrul de Comedieben is. Dinicát korán felfedezte a filmes szakma, és már 1963-ban megkapta első szerepét egy román filmben.
Az évek során majdnem kilencven nagyjátékfilmben és sorozatfilmben játszott, hiszen megkérdőjelezhetetlen tehetsége miatt a rendezők egyformán kedvelt színésze volt 1989 előtt, de a rendszerváltás után is.
A Magyarország által Oscar-díjra nevezett Fehér tenyér című filmben ő alakította a keménykezű tornatanárt. Hajdu Szabolcs 2006-os filmjében Dinică alakítása számos kedvező kritikusi értékelést kapott. Legutóbb szintén Hajdu Szabolcs egyik alkotásában szerepelt.
A magyar rendező a Marosvásárhely főterén forgatott Bibliotheque Pascal című filmjében dolgozott együtt a román színésszel.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.