A Filmtettfeszt díjai, a lovat ábrázoló szobrocskák
Fotó: Oláh-Badi Levente
Minden eddiginél erősebb volt a 24. Filmtettfeszten versenyző fiatal erdélyi alkotók mezőnye, és egy ritkábban díjazott filmes szakma képviselője vehette át a Sárga Csikó Díjat. A 17 erdélyi helyszínen szervezett Filmtettfeszt központi, kolozsvári eseményén adták át a szemle díjait szombaton este a Győzelem moziban, az eseményről videós összeállításban számolunk be.
2024. október 06., 13:022024. október 06., 13:02
2024. október 06., 13:502024. október 06., 13:50
Immár 10. alkalommal találtak gazdára a Filmgalopp díjai, 13. alkalommal a Sárga Csikó, és 6. alkalommal a Filmtett Egyesület filmkritikusi nívódíja, a Fám Erika-díj. A díjazottak közül néhányan nem lehettek jelen az eseményen, ezért alkotócsapatuk egy-egy tagja vette át helyettük az elismerést.
Damokos Csaba látványtervező Kósa Andrástól, a Liszt Intézet Bukarest vezetőjétől vette át a Sárga Csikó Díjat
Fotó: Oláh-Badi Levente
Az első erdélyi magyar játékfilmről elnevezett Sárga Csikó Díjat évente adja át a Filmtett Egyesület egy-egy olyan személyiségnek, aki munkásságával alkotóként, szakmai példaképként, oktatóként elévülhetetlen érdemeket szerzett, tevékenységével gazdagítja az erdélyi magyar filmes kultúrát, illetve jelentős mértékben segíti vagy segítette kezdő és tapasztalt erdélyi filmesek pályájának alakulását.
Jakab-Benke Nándor, a Filmgalopp verseny kurátora
Fotó: Oláh-Badi Levente
A Sárga Csikó Díjjal korábban rendezőket, producereket, színészeket és egyetemi professzorokat tüntettek ki, idén Damokos Csaba sepsiszentgyörgyi látványtervezőé az elismerés, aki immár 30 éve dolgozik román és magyar filmek látványának megalkotójaként.
Kolozsváron diplomázott dizájnszakon, jelenleg szülővárosában él, de munkái sajátosan izgalmas színfoltot képviselnek a teljes erdélyi, sőt, a magyar kortárs képzőművészetben. Gondolatait a Krónikával is megosztotta az Oláh-Badi Levente által készített videóriportban.
Eröss Henrietta (jobbról) két elismerést is kapott alkotásáért
Fotó: Oláh-Badi Levente
Munkásságát Kósa András László, a Liszt Intézet Bukarest igazgatója méltatta, és átadta az egymillió forint értékű elismerést. Mint fogalmazott,
„A látvány egy filmben nagyon fontos, tudjuk, hogy látvány nélkül már a némafilm sem működött” – mondta Kósa András.
Tizenkét tehetséges fiatal alkotócsapat mérettetett meg a szemlén, az erdélyi magyar fikciós rövidfilmek versenyén, a Filmgaloppon, amelynek a Nemzeti Filmintézet (NFI) által felajánlott díját megosztva kapta
Paniti filmjének főszereplője mineralógusként dolgozik Németországban, és esküvőre utazik haza, Erdélybe. A film főszerepét Tompa Eszter alakítja. A zsűri – Moldovai Katalin, Szabó R. Ádám és Varga Ferenc – indoklása szerint a film „közhelyek nélkül, egyedi hangvétellel, emlékezetes fő- és mellékszereplőkkel, valamint irigylésre méltó természetességgel meséli el történetét”.
Ritter Györgyé lett a Fám Erikáról elnevezett filmkritikusi nívódíj
Fotó: Oláh-Badi Levente
A 23 perces alkotás a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Film és Média Intézetében készült államvizsgafilmként.
A Sapientiás és BBTE-s alkotók közös munkájaként létrejött film főszereplője egy játékgépfüggő fiatal, aki pénzt akar kérni pultoslány barátnőjétől, indoklásképpen pedig tragikus balkáni gengsztertörténettel áll elő.
A közönségdíjat, valamint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság gyermekvédelemért és a tudatos médiahasználatért odaítélt 200 ezer forintos elismerését
A Filmtett Egyesület 2019-ben alapított filmkritikusi nívódíját a Filmtett Erdélyi Filmes Portál egy-egy kiváló, évek óta hűséges, gazdag szerzői portfólióval rendelkező, külső munkatársa veszi át,
Fotó: Oláh-Badi Levente
Ritter György a Fám Erika-díjat Papp Attila Zsolt Filmtett-szerkesztőtől vette át.
A kolozsvári székhelyű Nobila Casa támogató két további ajándékcsomagot is felajánlott, amellyel
valamint a Narancs című film operatőrét, Vaida Emánuelt „az egyértelműen kimagasló vizuális megvalósításért”.
Felejthetetlen klasszikusokat is vetítenek a 24. Filmtettfeszten – közölték az október 2. és 6. között Kolozsváron és még 16 erdélyi településen tartandó szemle szervezői.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!