Bánffy Katalin grófnő élete a csillogástól a teljes kifosztottságig, majd Afrikáig – erről szól a film
Fotó: Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa
A gróf Bánffy Katalinról szóló, Erdélytől Marokkóig című portréfilmet vetítik a kincses városbeli Művész moziban – közölte Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
2024. december 03., 15:592024. december 03., 15:59
Spitzer Judit filmje egyedülálló betekintést nyújt az idén 100 éves grófnő életébe: a csillogástól a teljes kifosztottságig. A portréfilmet december 9-én, hétfő este 18 órától lehet megnézni Erdély legrégebbi, ma is moziként működő filmszínházában, a kolozsvári Művész moziban. Az eseményre a belépés díjtalan.
majd a bevonuló orosz csapatok tették teljessé a pusztítást. Bánffy Katalin többé nem akarta viszontlátni egykori gyönyörű otthonát kiégve, meggyalázva. 1947 óta Marokkóban él, ahová Jelen Tivadar amerikai tengerésztiszt feleségeként érkezett. Apjával, a híres író, politikus, operaigazgató és a három részes Erdélyi történet szerzőjével, gróf Bánffy Miklóssal soha többet nem találkozhatott. Csak a levélírás öröme maradt számukra, Kolozsvár és Marokkó között.
Az idén századik születésnapját ünneplő Bánffy Katalin grófnő kilenc éven keresztül fordította tangeri otthonában apja három kötetes remekművét
Fotó: Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa
hiszen az angol fordítás megjelenését követően még hét nyelvre lefordították az Erdélyi történetet.
Bánffy Katalin grófnő élete a csillogástól a teljes kifosztottságig, majd Afrikáig – erről szól a film. A vetítés szervezője Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
Az idén 100 éves gróf Bánffy Katalin, Bánffy Miklós lánya előtt tisztelegnek az Erdély Versailles-ának is nevezett bonchidai kastélyban szervezendő Bánffy Napon.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
szóljon hozzá!