Kortárs művészeti, médiaművészeti eseményeket szervez a sepsiszentgyörgyi MAGMA kiállítótér
Fotó: MAGMA
„Az elismeréssel mindegyik nálunk kiállító művészt, valamint kurátort, előadót, múzeumpedagógust, partnert, fenntartót díjazták, szóval mindenkit, akivel együttműködtünk az elmúlt egy évtizedben” – mondta el a Krónika megkeresésére Kispál Attila, a sepsiszentgyörgyi MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér vezetője annak kapcsán, hogy a központ kapta kedden este az Országos Kulturális Alap egyik díját Bukarestben.
2019. január 17., 19:382019. január 17., 19:38
2019. január 17., 19:462019. január 17., 19:46
A sepsiszentgyörgyi MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérnek ítélték oda az Országos Kulturális Alap (AFCN) Kitartás a Kultúrában (premiul pentru rezistenta in cultura) elnevezésű díját, amelyet kedden este, a román kultúra napján nyújtottak át Bukarestben a központot működtető képzőművészeknek, Kispál Ágnes Evelinnek és Kispál Attilának.
A sepsiszentgyörgyi központ, amelyet a Kovászna Megyei Tanács és a Székely Nemzeti Múzeum tart fenn, a működtető képzőművészek szándéka szerint
Az eseményen tíz kategóriában díjaztak civil szervezeteket és kulturális intézmények vezetőit, minden kategóriában öt jelölt versengett az elismerésért. A Kitartás a Kultúrában díjat több mint tíz éve működő kulturális szervezeteknek ítélik oda.
„Noha a díjat a sepsiszentgyörgyi MAGMA Kortárs Közeg Egyesületnek adták, mi úgy tekintjük, hogy az elismeréssel díjazták mindegyik nálunk kiállító művészt, valamint kurátort, előadót, múzeumpedagógust, partnert, fenntartót, szóval mindenkit, akivel együttműködtünk az elmúlt egy évtizedben” – mondta el a Krónika megkeresésére Kispál Attila. Hozzátette, hiába vannak a jó ötletek, ha nincsenek a kivitelezésben társak, és amit most az Országos Kulturális Alap díjazott, kollektív munka eredménye. „Az elismerés arra ösztönöz bennünket, hogy folytassuk az együttműködést partnereinkkel, és juttassuk el minél szélesebb közönséghez a kortárs művészetet. Ugyanakkor arra is rávilágított a bukaresti gála, hogy országos kitekintésben milyen sok jó program jön létre civil szervezetek kezdeményezésére” – fogalmazott Kispál Attila. Azt is kifejtette, nagyon örültek már a jelölésnek is, de így, hogy meg is kapták a díjat, az további motivációt jelent további kortárs művészeti események megszervezéséhez.
Az alapítók és a kiállítótér működtetői – Kispál Attila, Kispál Ágnes Evelin és 2013-ig Vetró Bodoni Barnabás – a hivatalos nyitást megelőző években is több képzőművészeti projekt szervezői, lebonyolítói voltak különböző helyszíneken, különböző szervezetekkel együtt. 2008 óta következetesen azon dolgoznak, hogy a térségben kortárs művészeti eseményeket szervezzenek, azon belül is a médiaművészetre fektetik a nagyobb hangsúlyt.
Egyéni és csoportos kiállítások szervezésén kívül más művészeti projekteket is kezdeményeznek, a kiállítótér pedig szakmai előadások, beszélgetések, viták, filmvetítések, műhelyfoglalkozások helyszínéül szolgál, és online illetve hagyományos kiadványok létrehozását is vállalja. Az Országos Kulturális Alap egyik díjára a vállalkozás kategóriában az erdélyi kastélyok hasznosításáért tevékenykedő Kastély Erdélyben program működtetőjét, a kolozsvári PONT Csoportot is díjra jelölték.
Új műfajban mutatkozik be az András Lóránt Társulat
Az András Lóránt Társulat az évad harmadik bemutatójára készül, amelyet pénteken tekinthet meg a marosvásárhelyi közönség 7 órától a társulat székhelyén. A Black Jazz című produkció műfaj szempontjából újdonságnak számít nemcsak a nézők, de az alkotók számára is. Az előadás rendező-koreográfusa a társulatvezető András Lóránt, aki elsősorban pedagógiai célzattal látott neki próbafolyamatnak: a különböző színházaknál a musical műfajában szerzett tapasztalatait szerette volna régi és jelenlegi tanítványainak átadni. A munkafolyamat során kortárs koreográfiai frázisokat alakítottak át a musical, a revütánc és a jazz műfaji kulcsában, így született meg az a táncanyag, amely a tér lehetőségeivel együtt hozza létre a „történetet”, illetve a karaktereket. „Nem egyszerű revühalmazt szeretnék, hanem megmutatni ennek a világnak a sötétebb oldalát is, méghozzá a dráma-komikum-irónia keverékéből. Öt lány szerepel az előadásban – ezeknek a lányoknak a nagyon kisminkelt arca mögé pillantunk be. Ez egy fekete jazz. Kicsit úgy képzelem el, mintha összekevernénk Jim Jarmuscht a musical világával, kiderül, hogy sikerül-e. Nem célom a polgárpukkasztás, a műfaj kiforgatása, csupán mélységet szeretnék adni” – vallja az előadás rendező-koreográfusa. Az előadásban Macaveiu Blanka, Pelsőczy Luca , Sosovicza Anna, Szabó Franciska, Szőcs Anita lép színpadra, zene: Dénes József.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!