A kívül-belül megújult debreceni Csokonai Színházba várják a VI. MagdaFeszt közönségét
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Négy napon keresztül, október 2. és 5. között várja a női témák iránt érzékeny közönséget a VI. MagdaFeszt a Csokonai Színházban, a Csokonai Fórumban, valamint a Debreceni Református Nagytemplomban, a MODEM-ben és az Apolló moziban. A fesztivált 2017 óta Szabó Magda emlékének szentelik.
2023. szeptember 22., 12:382023. szeptember 22., 12:38
2023. szeptember 22., 12:472023. szeptember 22., 12:47
Az első MagdaFesztet, Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából 2017-ben rendezték meg, ám mostanra a MagdaFeszt a debreceni ősz egyik kiemelt kulturális eseménysorozata lett.
Szabó K. István művészeti vezető a MagdaFeszt programjáról szólva, a debreceni sajtótájékoztatón kiemelte: a női önkifejezés exkluzív alkalma lesz az idei fesztivál. Az eseménysorozat október 2-án 17 óra 30 perctől ünnepélyes megnyitóval veszi kezdetét, majd Visky András A test történetei című többrészes drámájának már bemutatott I. és II. epizódja, majd a frissen színpadra állított III. és IV. része, Éva és Artemisia története nyitja az idei MagdaFeszt előadásainak sorát Visky Andrej rendezésében, tájékoztat a visitdebrecen.hu internetes oldal.
A fesztivál második napján Nemes Zsófia, a Csokonai Nemzeti Színház tánctagozatának vezetője tart Nyílt táncműhelyt. A tánctagozat debreceni jelenlétéről beszélget október 3-án Nemes Zsófiával Gyürky Katalin, a Csokonai Nemzeti Színház irodalmi referense.
a hangszerelésben Dargó Gergely segítette. A produkcióban, amelyet 20 óra 30 perctől a Simor Ottó Orfeumban láthat a közönség, Varga Klári színművész, Dargó Gergely (zongora, harmonika, cajón) és Pusker János gordonkaművész működnek közre.
Október 4-én Goda Kriszta Ida regénye című filmjét vetítik az Apolló Moziban. A rendező a Gárdonyi-regény szabad feldolgozásával saját világot teremtett, a szerelmi szál kiemelésével romantikus vígjátékot alkotott. Este a budapesti Nemzeti Színház tolmácsolásában Az ajtó című, Szabó Magda regénye alapján készült nagy sikerű előadást láthatják 19 órától, a Csokonai Nemzeti Színház művészeti vezetője, Szabó K. István rendezésében.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
A fesztivál zárónapján, október 5-én a Szabó Magda-életműsorozatban Kiálts, város! címmel idén megjelent drámakötetet mutatják be 13 órától a Csokonai Teátrum előcsarnokában, 17 órától Tóth Kinga költő, hangperformer, vizuális művész Annamária énekel című kötetbemutató performanszára invitálják a közönséget a MODEM-be, majd 19 órától az Abigél titkai című esten nagy gonddal összeválogatott töredékek szólalnak meg Szabó Magda csodálatos életművéből Piros Ildikó, Kossuth-díjas színművész előadásában és szerkesztésében a Nagytemplomban.
A fesztivál programját beszélgetések is színesítik.
másnap a Csokonai Nemzeti Színház művészeti főtitkárának színházi kutatómunkája eredményeként született A sűrített nő című tanulmánykötetét ismertetik, ami azért is különleges, mert a debreceni művészek is segítették a szociológus munkáját.
A fesztivál részletes programja itt érhető el.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!