2010. szeptember 06., 08:482010. szeptember 06., 08:48
„Ez a kiállítás Kolozsvár művészeti közelmúltjáról szól. A tény, hogy kétszázan gyűltek össze a megnyitón, igazolja, hogy a mai művészet látókörébe is be lehet vonni egy négy évtizede elhunyt festő gazdag hagyatékát” – nyilatkozta a Krónikának Murádin Jenő művészettörténész a Darkó László festőművész halálának negyvenedik évfordulóján megrendezett kiállítás hétvégi megnyitóját követően.
A Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában tartott ünnepélyes megnyitón elsőként Călin Stegerean, a múzeum igazgatója szólalt fel. Rövid köszöntőjét követően Murádin Jenő mutatta be a tárlatot. A kiállítást megelőzően Darkó László hozzátartozói és barátai a Házsongárdi temetőben, a festő sírjánál helyezték el a kegyelet koszorúit.
A művészettörténész elmondta: a kiállítás különlegessége abban áll, hogy Darkó László az 50-es, 60-as években egyedülálló jelenség volt Kolozsváron. A tordai születésű festőművész a művészettörténet doktora is volt egy személyben. „Ebben a kettősségben tárul fel az ő hagyatéka, tájkép és portré festészete” – mutatott rá Murádin Jenő. A művészettörténész hozzáfűzte, az, hogy a közel hetven festményt felvonultató kiállítás egyáltalán létrejöhetett, Szőcs Margit érdeme, aki gondosan kezelte Darkó hagyatékát, a kiállítás szükséges anyagi feltételeit az RMDSZ Művelődési és Egyházügyi Főosztályának vezetője, Szép Gyula teremtette elő.
Viorica Guy Marica művészettörténész, nyugalmazott egyetemi tanár, aki személyesen ismerte Darkó Lászlót, saját személyes élményeit elevenítette fel, így az érdeklődők betekintést nyerhettek abba is, hogy milyen volt a festőművész emberközelből.
A megnyitón bemutatták a kiállítás kurátora, Kovács Árpád művészettörténész Darkó Lászlóról szóló monográfiáját, amely a festőművész családtörténetét és pályáját mutatja be. A kiállítás kurátora is köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki hozzájárult az emlékkiállítás létrejöttéhez. Ezt követően Bardocz Sándor és Essig József a festő pályáját bemutató kisfilmjét vetítették le.
A tárlat megnyitóját Márkos Albert és Ortenszky Gyula, a Kolozsvári Filharmónia zenészeinek fellépése zárta: Kodály Zoltán Duó hegedűre és gordonkára című darabját adták elő. Darkó László festő, művészettörténész, restaurátor 1924. május 22-én született Tordán.
Felsőfokú tanulmányait a kolozsvári Ferencz József Tudományegyetemen, illetve Bolyai Tudományegyetem végezte, 1948-ban művészettörténeti doktori címet szerzett. Elsősorban portrékat és tájképeket festett, ugyanakkor több esszét írt a művészetről. Restaurátorként is működött: 1956–57-ben a kolozsvári Szent Mihály-templomban középkori falfestményeket tárt föl. 1970-ben hunyt el Kolozsváron.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.