Fotó: Veres Nándor
Ünnepélyes keretek között, meghívottak és számos érdeklődő jelenlétében nyitották meg a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban szombaton a Csontváry-képek Erdélyben című kiállítást.
2016. május 08., 14:492016. május 08., 14:49
2016. május 08., 14:562016. május 08., 14:56
„Két esztendei előkészület, széles körű szakmai és civil összefogás eredményeként elhoztuk az erdélyi kultúrabarát közönség által oly régen várt kiállítást. Csontváry Kosztka Tivadar művészete Erdélyben, Székelyföld szívében mától megtekinthető” – fogalmazott a nyitóünnepség kezdetén Gyarmati Zsolt, a múzeum igazgatója.
Az eseményen ünnepi beszédet mondott a kiállítás két fővédnöke, Balog Zoltán, a magyar kormány emberi erőforrások minisztere és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, valamint Baán László miniszteri biztos, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Őri László, Pécs alpolgármestere, Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere és Bellák Gábor művészettörténész, a kiállítás kurátora.
„Különös dolog magyarként élni és magyarként alkotni. A Csíki Székely Múzeumban is tudják ezt, hogy milyen különleges dolog az, ahogyan mi élhetünk és alkothatunk és azt is tudják, hogy ezt a különös dolgot nekünk újra és újra nem csak élni kell, hanem meg is kell mutatni. Meg kell mutatni egymásnak, meg kell mutatni magunknak és meg kell mutatni másoknak is, ha kíváncsiak rá” – hangsúlyozta Balog Zoltán. Kitért arra is: „Csontváry valóban jó alkalom arra, hogy találkozzunk, hogy együttműködjünk. Minden magyar géniusz, minden magyar kulturális teljesítmény jó alapot biztosít, megadja azt a szövetet, megadja azt a közeget, ahol magyaroknak legjobb együtt lenni.”
Antal Attila köszöntőbeszédében hangsúlyozta, hogy a mai nap ünnep a múzeum, a város, a kultúrát fogyasztó közönség és a közösség számára.
Kelemen Hunor úgy vélte, amikor néhány évvel ezelőtt Gyarmati Zsolt igazgató megtervezte a Csíki Székely Múzeum jövőjét, akkor egy kicsit látnoki munkát is végzett, hiszen ő hosszú évtizedekre tervezett konokul, kitartóan és partnert talált a csíkszeredai önkormányzatban, a városvezetésben, és bebizonyították, hogy Csíkszeredát meg lehet nyitni a világ fele, illetve a világot el lehet hozni Csíkszeredába.
Baán László elmondta, nagy örömmel hozták el Csontváry alkotásait Csíkszeredába: „Biztos vagyok benne, hogy ezek a képek arra is régóta vártak már, hogy eljöhessenek Erdélybe. A Magyar Nemzeti Galéria pedig hivatásának tekintette, hogy ehhez hozzásegítse, hogy itt ma bemutathassák.”
Őri László rámutatott, jelentőségteljes az esemény a magyar–magyar kapcsolat vonatkozásában, hiszen nemzeti összetartozásunkat minden találkozásunkban újra és újra kifejezhetjük, megerősíthetjük. Különösen az ilyen alkalmakkor, amikor a közös magyar kultúrkincsünknek együtt örülhetünk és együtt csodálkozhatunk rá e kivételes, sokat vitatott, de mindenki által elismert életműre, amelyik a Csontváry Kosztka Tivadaré.
A kiállítás kurátora, Bellák Gábor megköszönte a Csíki Székely Múzeum munkatársainak a kiállítás rendezése során tanúsított professzionális és lelkes hozzáállását. „Úgy érzem, hogy egy olyan közönség elé kerül ez a Csontváry-életmű, aki érti és szereti ezt. Mindig próbáljuk Nyugaton is megmutatni Csontváryt, de valójában a nevét sem tudják kimondani. Olyan helyen kell megmutatni ezt az életművet, ahol várják, szeretik, ahol meg akarják érteni.”
A megnyitón a Csíki Kamarazenekar zenélt, valamint Márdirosz Ágnes, a Csíki Játékszín színművészének szavalt. A kiállítás, amely Csontváry Kosztka Tivadar 47 alkotását és az első festményét ihlető Munkácsy Mihály-művet mutatja be, augusztus 20-áig látogatható.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!